HPG: Têkoşer yoldaşımız kimyasal silah saldırısında şehit düştü-YENİLENDİ

HPG, işgalci Türk devletinin Werxelê Direniş Alanı’nı yoğun şekilde kimyasal silahlar ve zehirli gazlarla bombalaması sonucu Erhan Şahin (Têkoşer Zagros) adlı gerillanın şehit düştüğünü açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklamasında şunlar belirtildi:

“Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi Çerçevesinde;
26 Ekim günü saat 12:30’da Avaşîn bölgesine bağlı Mêzê Sırtı ve Dola Nodî çevresinde bulunan işgalciler, güçlerimiz tarafından sabotaj taktiğiyle vurulmuştur. Gerçekleştirilen eylemin sonucunda en az 1 işgalci cezalandırılmış, çok sayıda işgalci ise yaralanmıştır. Eylemin ardından işgalciler kayıplarını helikopterler ile alandan uzaklaştırmıştır.

29 Ekim günü saat 04:30’da Zap bölgesine bağlı Kela Bêdewê alanında bulunan işgalciler güçlerimiz tarafından ağır silahlarla eylem gerçekleştirilmiştir. Bu eylemin sonucunda belirlenen hedefler isabetle vurulmuştur.

KİMYASAL SALDIRIDA ŞEHİT DÜŞTÜ

İşgalci TC ordusu, Kürdistan gerillasının tarihi direnişi karşısında ilerleyememekte ve büyük bir tıkanıklık yaşamaktadır. Bütün teknik imkanlarını devreye sokan faşist TC ordusu 10 Ekim 2021 tarihinde bir kez daha suçu işleyerek Werxelê Direniş Alanı’nı yoğun şekilde kimyasal silahlar ve zehirli gazlarla bombalamıştı. TC devletinin alçakça saldırısı sonucu Têkoşer yoldaşımız şehadete ulaşmıştır.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Têkoşer Zagros
Adı Soyadı: 
Erhan Şahin
Doğum Yeri: 
Colemêrg
Anne – Baba Adı: 
Behiye – Halit
Şehadet Tarihi ve Yeri: 
10 Ekim 2021 / Avaşîn

 

Têkoşer yoldaşımız, tarih boyunca işgalcilere boyun eğmeyen ve güçlü bir direniş tarihine sahip olan Colemêrg’de dünyaya gelmiştir. Yurtsever geleneğin köklü ve diri olduğu bir ailede yetişen yoldaşımız, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni erken yaşlardan itibaren tanıma şansına sahip olmuştur. Zor koşullar altında yaşayan emekçi ailesinin geçinmesi için farklı işlerde çalışmış ve emekle şekillenen bir kişilik sahibi olmuştur. Yoldaşımız, özgürlük devrimimize birçok militan yetiştiren yurtsever Şahin ailesinde aldığı mirasa her koşul altında sadık kalmıştır. Têkoşer yoldaşımızın kardeşi olan Şehit Erdal Şahin yoldaşımız da, Öz Yönetim Direnişleri sürecinde mücadele etmiş, Cîzre bodrumlarında soykırımcı Türk devleti tarafından yakılarak hunharca katledilmiştir. Têkoşer yoldaşımız, kardeşinin ve yoldaşının silahını bizzat kaldırarak onun mücadelesini gerilla saflarında devam etmiştir. İşgalci, soykırımcı ve savaş suçlusu TC devletinin Cîzrê başta olmak üzere halkımıza karşı yürüttüğü katliamları hiçbir zaman unutmayan Têkoşer yoldaşımız, mücadelemizi ancak zaferle sonuçlandırarak işgalcilere gereken cevabın verileceğine inanarak bulunduğu her alanda güçlü bir katılımı esas almıştır. Têkoşer yoldaşımız, hem Kürdistan somutunda, hem de üniversite okumak için gittiği İzmir metropolünde sistem gerçekliğini çok iyi tanımış ve halkımıza uygulanan soykırım politikalarına yakından tanıklık etmiştir. Halkımızın kurtuluşunun ancak Önder Apo çizgisinde mücadeleyle sağlanabileceğini bilince çıkaran yoldaşımız, üniversite yıllarında çalışmalara katılmış ve Kürt gençlerinin mücadelesine öncülük yapmıştır. İşgalcilerin yoldaşımızı birçok kez göz altına almasına ve tutuklamasına rağmen devrimci iradesi hiçbir zaman körelmemiş, aksine öfkesini bileyerek mücadelesini yükseltmiştir. 2015 yılında özgürlük gerillası saflarına katılan Têkoşer yoldaşımız, işgalcilere karşı devrimci mücadelesini Kürdistan’ın özgür dağlarında sürdürmüştür.

Zagroslar’de uzun süre gerillacılık yapan Têkoşer yoldaşımız, askeri anlamda hızla uzmanlaşmış ve yeni dönem gerillacılık özelliklerini şahsında somutlaştırmıştır. İşgalci TC devletinin Avaşîn, Zap ve Metîna alanlarına yönelik 23 Nisan gecesi başlattığı işgal saldırıları sırasında silahını alarak ön safta yerini alan Têkoşer yoldaşımız, son ana kadar direnişini aralıksız bir şekilde sürdürmüştür. Werxelê Direniş Alanı’nda yoldaşlarıyla birlikte işgalcilere kök söktüren Têkoşer yoldaşımız, uzman bir gerilla olarak Werxelê’de birçok yaratıcı eyleme imzasını atmıştır. Yoldaşlarımızın efsanevi direnişi karşısında hezimet yaşayan savaş suçlusu TC devleti alçakça bir şekilde yoğun kimyasal silahlar ve zehirli gazlarla Werxelê Direniş Alanı’na saldırmıştır. 10 Ekim günü faşist TC devletinin Werxelê Direniş Alanı’na yönelik gerçekleştirdiği yoğun kimyasal silah saldırıları sırasında şehitler kervanına katılmıştır.

Serhildan ve mücadele geleneğine her zaman ve her koşul atından bağlı olan Têkoşer yoldaşımızın değerli ailesi başta olmak üzere, Colemêrg halkına ve bütün yurtsever halkımıza başsağlığı diliyoruz. Têkoşer yoldaşımız nasıl ki Şehit Erdal’ın mücadelesini tereddütsüz devraldıysa, biz geride kalan yoldaşları da aynı kararlıkla şehitlerimizin mirasını devralarak zafere taşıma sözü veriyoruz.”