Kayıp yakınları Bayram ve Gümüş için buluştu

Amed ve Batman'da İHD üyeleri ve kayıp yakınları, Mehmet Şirin Bayram ve Yılmaz Gümüş'ün akıbetini sordu.

Amed'de İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eyleminin 664. haftasında yine Koşuyolu Parkı'ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Barış Anneleri ve kayıp yakınlarının katıldığı eyleme kentte bulunan birçok sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.
Eylemde 1996 yılında Amed'in Kulp ilçesine bağlı Demirli köyünde evlere düzenlenen askeri operasyon sonrasında gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınmayan Mehmet Şirin Bayram’ın akıbeti soruldu.

 'PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM'

Mehmet Şirin’in annesi çocuğunun nerede olduğunu sormasının ardından gözyaşlarına boğuldu ve konuşmasına devam edemedi.
Baba Mehmet Mustafa Bayram, "Bu devletin savcısı, yargısı var diyorlar, neden o zaman çocuğumu yargılamadan katlettiler. Ben ölsem de çocuğumun akıbetini sormaya, peşini bırakmayacağım.Çocuğumun adaletini sağlayana kadar durmayacağım. Ya ölüsünü ya da kemiklerini bulana kadar durmayacağım” ifadelerini kullandı.
Kaybolan Mehmet Şirin Bayram’ın kızı Halime Bayram ise “Devletin getirdiği bu cezasızlık politikası yüzünden bir 25 yıl daha gelse bu davanın peşinde olacağız. İnsan hakları arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Devletin gücünü arkasına alan bu hukuksuzluklara karşı yargısal süreci başlatmamış olması, failleri yargılıyor olmaması bundan sonraki süreçte de yüzlerce faili meçhul cinayetlerin yaşanmasına neden olacaktır. Talep ettiklerimiz bir lütuf değil sorumluluktur” dedi.

 BAYRAM'IN HİKÂYESİ

İHD Amed Şubesi Kayıp ve Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu üyesi Derya Yıldırım ise söz alarak kaybedilen Mehmet Şirin Bayram’ın akıbetini anlatan metni okudu. 1994 yılında Bayram Ailesi'nin yaşadığı köy olan Demirli köyünde devletin köylüler üzerinde ciddi baskılar oluşturduğunu ve köylüleri sürekli korucu olmakla zorladığını kaydeden Yıldırım, köylülerin koruculuğu kabul etmemesinden sonra köyün yıkıldığını ve köylülerin göçerttiğini belirtti. Buna rağmen Bayram Ailesi'nin köyden göç etmediğini ifade eden Yıldırım, 1996 yılında Şirin Bayram’ın akrabası olan Ramazan Tekin’i ziyarete gittiğini ve o gün askerler tarafından gözaltına alındığını aktardı. Yıldırım, şunları kaydetti:
“Mehmet Şirin Bayram, yoluna devam etmedi, sık sık yaşanan operasyonlardan dolayı gece tehlike arz edebilir diye Bîra Zeyna’ya ertesi sabah gideceğini düşünerek akrabası olan Ramazan Tekin’in evine misafir olarak kalmaya karar verir. O gece saat 11-12 civarında Kulp Korucuları ve Askerlerin yaptıkları ev baskınında ev sahibi olan Ramazan Tekin ve misafir olan Şirin Bayram gözaltına alınır.
Ramazan Tekin ve Şirin Bayram’ın gözaltına alındığı esnada ev sahibi Hazal Tekin (Ramazan Tekin'in eşi), Fettah ve Cumali isimli iki korucuyu tanıdığını söyler. Aynı günün sabahında Hazal Tekin, Şirin Bayram’ın amcası olan İhsan Bayram’ı haberdar etmek üzere saat 07.00 gibi Bîra Zeyna mezrasına giderek Şirin'in amcasına Kulp korucularının ve askerlerin Şirin ve Ramazan’ı gözaltına aldıklarını haber verir. İhsan Bayram Kulp Karakolu'na giderek gözaltındaki Şirin Bayram için tanıdığı koruculardan korucubaşı Hüseyin ve Mustafa Bulut'tan Şirin Bayram hakkında bilgi vermelerini ister,  Mustafa Bulut amcasına İhsan Bayram’a burada kalıp kendisinden haber beklemesi gerektiğini söyler, ertesi gün öğlen saatlerinde Mustafa Bulut (korucubaşı) İhsan Bayram’a ulaşarak Şirin’in Kulp Karakolu'nda olduğunu onu gördüğünü, onunla konuştuğunu ve Şirin’in gözlerinin bağlı olduğunu belirtir.”
Korucubaşı Mustafa Bulut’un daha sonra Kulp Karakolu’na çağrılarak Şirin Bayram’ı görmediğini söylemesi için baskı uygulandığını ifade eden Yıldırım, o günden sonra Şirin Bayram’dan haber alınamadığını söyledi.


BATMAN

 İHD Batman Şubesi ile kayıp yakınları da Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde eylemlerinin 501. haftasında buluştu.
Kayıp yakınları ve İHD yöneticilerinin katıldığı eylemde kayıplara ait fotoğraflar taşındı. Bu hafta  21 Ekim 1993 tarihinde Batman'ın Yeşiltepe Mahallesi'nde gözaltına alınan ve bir daha ulaşılamayan Yılmaz Gümüş'ün kayıp hikâyesi anlatıldı.