Kayıp yakınları Mehmet Acar için buluştu

Amed'de kayıp yakınları, devlet güçlerince kaybedilen Mehmet Acar’ın akıbetini sordu.

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’nin her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi 601’inci haftasında sürdü. Eylemde bu hafta Şubat 1994’te Şırnak’ın Cizre ilçesi Dirsekli köyünde gözaltında kaybettirilen Mehmet Acar'ın hikâyesi anlatıldı.

ACAR'IN HİKÂYESİ

İHD Şube Yönetim Kurulu üyesi Ercan Yılmaz, zorla kaybedilmeden 3 yıl önce Acar’ın Diyarbakır Cezaevi’nde 7 ay tutuklu kaldığı ve aldığı tehditler nedeniyle Bursa’ya göç ettikten bir müddet sonra tekrar köyüne geldiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:
“1994 yılının Şubat ayında, Bedran ve Hakim olarak tanınan itirafçı ve yanlarında bulunan sivil giyimli, telsizli iki-üç kişi köye gelip Mehmet Acar’ı gözaltına aldı. Mehmet Acar iki gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılmaması üzerine ailesi, kendileriyle aynı aşiretten olan korucubaşı Osman Demir’den yardım istedi. Osman Demir, oğlunu Mehmet Acar’ı sorması için İlçe Jandarma Komutanlığı’na gönderdi ve Mehmet Acar serbest bırakıldı.  Eve dönen Mehmet Acar, eşine ‘Beni yine alacaklar. Araya girenler olduğu için bıraktılar ama yine alacaklar ve kaybedecekler’ dedi.
Serbest kaldıktan iki gün sonra aynı şahıslar tekrar köye Mehmet Acar’ı almaya geldi. Mehmet Acar, olaya tanıklık etmesi için kardeşini çağırdı. Kardeşi Reşit Acar, oraya gittiğinde Hâkim Güven arabanın içinde oturuyordu. ‘Bedran’ kod adlı Adem Yakin, Mehmet Acar’ı zorla arabaya bindirdi. Yakınlarına ‘Mehmet Acar’ın ifadesini alıp, serbest bırakacağız’ denildi. Reşit Acar, ağabeyi ile gitmek istedi ama izin verilmedi. O günden sonra Mehmet Acar'dan bir daha haber alınamadı.”
Yılmaz, Acar’ı arayan ailesinin ise birçok kez tehdit edildiğini aktardı.