Kürdistani İttifak Çalışması ortak komisyon kuracak

Kürdistani İttifak Çalışması, ortak komisyon kurulması kararı aldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürdistan Demokratlar Platformu (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye'nin içinde yer aldığı Kürdistani İttifak Çalışması, 12 Mart'ta gerçekleştirdikleri son toplantıyla yeni bir karar aldı.

MA'ya konuşan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Azadi Partisi Sözcüsü Ayettulah Aşiti, PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç ve HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer, çalışmaların tek bir çatı altında yürütülmesi için ortak komisyon kurulması kararı alındığını belirtti.

'YENİ BİR SÜRECİN BAŞLANGICI'

Toplantıda Newroz programı, anadil çalışması ve ulusal birlik gündemlerinin ele alındığını belirten Çiftyürek, yakın bir zamanda Kürdistani İttifak Çalışması için bir komisyon oluşturulacağı bilgisini verdi. Çiftyürek, "21 Mart’tan sonra bir araya geleceğiz" dedi.

Azadi Partisi Sözcüsü Ayettulah Aşiti, yaklaşık 2 yıldır süren çalışmalar sonucunda ilk kez somut karar alındığını söyledi. Oluşturulacak komisyonun önemine değinen Aşiti, birliğin Kürtler açısından yeni bir sürecin başlangıcı olacağına işaret etti.

'İTTİFAK SOKAKTA, HALKLA OLUR'

PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, toplantının esas ve yol noktasında önemli olduğunu vurgulayarak, "Önümüzdeki süreçte ulusal birlik konusunda önemli adımlar atılacak. İttifak sadece teorik ve masa başında yürümez, sokakta halkla pratik bir şekilde yükselir" dedi.

HDP Milletvekili İmam Taşçıer de “Ulusal birlik sağlanmadığı takdirde özgürlükten söz edilmez” diyerek, birliğin önemine vurgu yaptı.