MED TUHAD-FED'den uyarı: Cezaevlerinde ciddi ihlaller var

MED TUHAD-FED, Ramazan Bayramını kutladı, İmralı ve tüm cezaevlerinde ciddi hak ihlallerinin olduğuna dikkat çekerek, uyarıda bulundu.

Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Ramazan Bayramı vesilesiyle yazılı açıklama yaparak, cezaevlerindeki ihlallere dikkat çekti.
Tutsaklar başta olmak üzere İslam alemi ve halkların Ramazan Bayramı’nın kutlandığı açıklamada, toplumsal paylaşım ve dayanışmayı ifade eden Ramazan Bayramı'nın, huzur ve barışın  büyüyüp güçlenmesine vesile olması dilendi.

'İMRALI VE TÜM CEZAEVLERİNDE CİDDİ HAK İHLALLERİ VAR'

Başta İmralı Cezaevi olmak üzere tüm cezaevlerinde çok ciddi hak ihlalleri ve ağır tecrit koşullarının yaşandığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:
"Bu bayram vesilesiyle bir kez daha belirtmek isteriz ki, ölümcül koronavirüsün ciddi derecede var olan tüm tehlikeli tehditlerine rağmen bugün binlerce siyası tutsak cezaevlerinde en zor tecrit koşullarında tutulmaktadır. Başta İmralı cezaevi olmak üzere tüm cezaevlerinde çok ciddi hak ihlalleri ve ağır bir tecrit vardır. Yasa ve adaletin eşit uygulamasından muaf tutulan siyası tutsaklar en insanı sosyal haklardan da muaf tutulmalara ve tecrit edilmektedirler. Cezaevlerindeki başta açık ve kapalı aile ziyaretleri olmak üzere tüm sosyal etkinlikler askıya alınmış ve tutsakların haftada iki kez yapmaları gereken görüntülü telefon görüşmesi de yaptırılmamaktadır. Bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe bir an evvel son verilmeli ve tutsakların haftada iki kez yapmaları gereken görüntülü telefon görüşmesi önündeki engeller derhal kaldırılmalıdır. Bu konuda bir kez daha Adalet Bakanını sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Demokratik kamuoyunu ve vicdanı sahibi tüm herkesi de cezaevlerindeki tutsaklarla dayanışmaya çağırıyoruz."