Mızraklı için 7.5 ile 15 yıl arasında ceza talebiyle dava açıldı

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında 7,5 ile 15 yıl arasından değişen hapis istemiyle dava açıldı.

Görevden alınmasının ardından itirafçı Hicran Berna Ayverdi'nin verdiği ifadeyle tutuklanan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla yürütülen soruşturma tamamlanarak dava açıldı. 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 3 sayfadan oluşan iddianamesinin bir buçuk sayfası, Hicran Berna Ayverdi'nin aleyhteki ifadesine, diğer bir buçuk sayfada ise Mızraklı'nın katıldığı eylem ve etkinlikler sıralanarak ceza istemine yer verildi. Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame, Mızraklı’nın tutuksuz yargılandığı dava dosyası ile birleştirilmesi talebiyle Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İddianamede, Mızraklı hakkında başlatılan soruşturmanın Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında kovuşturma yürüttüğü Hicran Berna Ayverdi'nin verdiği beyanlar üzerine başlatıldığı ifade edildi.

Ayverdi iddianameye yansıyan ifadesinde, Mızraklı'nın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Komisyonu'nda görev yaptığı, Mızraklı'nın Veni Vidi adlı hastanede doktorluk yaptığı dönemde kendisinin de aynı hastanede anestezi teknikeri olarak çalıştığını öne sürdü. Tarihini tam olarak hatırlamadığını ama 2012-2013 yılında Mızraklı'nın bağırsak düğümlemesi yaşayan Hogir kod adlı bir örgüt mensubunu ameliyat ettiğini, M. F.'den duyduğunu öne sürdü.

Yarısına Hicran Berna Ayverdi'nin ifadelerine yer verilen iddianamede, Mızraklı'nın Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven'in açlık grevi nedeniyle yapılan 2 basın açıklamasına katıldığı, 2019'da yapılan Newroz etkinliğine katıldığı, açlık grevleri döneminde fedai eylem yaparak şehit düşen Zülküf Gezen'in taziyesine katıldığı, HDP'nin seçim sonuçlarına ilişkin Amed il binasında gerçekleştirdiği etkinliğe katıldığı belirtildi.

Mızraklı'nın DTK’nın Genel Kurulu'na katıldığı ifade edilen iddianamede, Mızraklı'nın katıldığı eylem ve etkinlikler şöyle sıralandı: "10/01/2019 tarihinde aralarında milletvekillerinin de bulunduğu grubun HDP il binasından çıkarak E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Leyla Güven'in yaptığı açlık grevine destek olmak amacıyla cezaevi önüne doğru yürüyüş yapmak istediği ancak Diyarbakır Valiliğinin yasaklama kararı bulunması nedeniyle kolluk kuvvetlerince bu yürüyüşe izin verilmediği, grup tarafından oturma eylemi yapılarak yolun kapatıldığı, şüphelinin de bu eyleme katıldığının tespit edildiği, 31/01/2019 tarihinde Leyla Güven ve cezaevinde PKK terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen açlık grevlerine destek vermek amacıyla sözde destek nöbetleri adı altında eylem yapıldığı, şüphelinin de bu eyleme katıldığının tespit edildiği, 19/01/2019 tarihinde istasyon meydanında gerçekleştirilen açık hava toplantısında örgüt lideri ve örgüt lehine sloganlar atıldığı, şüphelinin de bu etkinliğe katıldığının tespit edildiği..."

İddianamede Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın iştirakçileri arasında bulunduğu, AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun yönetim kurulunda yer aldığı ve Kanun Hükmünde Kararname'yle kapatılan Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneğinin eski başkanı olduğunu ve derneğin, ölen örgüt mensuplarının ailelerine yardımda bulunduğu savunuldu.

TWITTER PAYLAŞIMLARI

Mızraklı'nın twitter hesabından yaptığı paylaşımların "örgüt propagandası suçunu oluşturmadığı ancak yaptığı paylaşımların örgütü destekler nitelikte olduğunun tespit edildiğine yer verilen iddianamede söz konusu iddia şu ifadelerle dile getirildi: "Söz konusu Twitter hesabında şüphelinin paylaşımlarının ağırlıklı olarak örgüt üyelerine ilişkin olduğunun tespit edildiği, söz konusu paylaşımlar her ne kadar başlı başına terör örgütü propagandası suçunu oluşturan unsurlar içermese de, açlık grevleri ve örgüt liderine ilişkin paylaşımlar içerdiğinin ve örgütü destekler nitelikte olduklarının tespit edildiği.."

MIZRAKLI: TAMAMEN YALAN VE İFTİRA

Mızraklı iddianameye yansıyan ifadesinde iddiaları reddetti. Hicran Berna Ayverdi'yi tanımadığını, söz konusu şahsın beyanlarının tamamen yalan ve iftira olduğunu 2006-2015 yılında çalıştığı hastanede kayıt yapılmaksızın ameliyat yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. İfadesine katıldığı eylemlerinin partisinin etkinliklerini olduğu dile getiren Mızraklı, sosyal medya paylaşımlarının kendisine ait olduğunu kaydetti.

Tanık beyanı, Sarmaşık Derneği’ne üye olması ve katıldığı etkinlikler birlikte değerlendirildiğinde nedeniyle Mızraklı'nın "örgüt üyesi olmak" suçu işlediği değerlendirilen iddianamede, Mızraklı'nın 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.