Qeladizê’ de katledilenlerin sayısı ikiye çıktı

Güney Kürdistan’ın Qeladizê kentinde peşmergelerin halkın üzerine ateş açması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 2’ye ulaşırken, yaralı sayısının da 17 olduğu belirtiliyor.

Güney Kürdistan’ın Qeladizê kentinde peşmergelerin halkın üzerine ateş açması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 2’ye ulaşırken, yaralı sayısının da 17 olduğu belirtiliyor. Yaşamını yitirenler, Mıhemed Resud ve spor öğretmeni Mamosta Mihemed.

Güney Kürdistan’da yaşanan ekonomik ve siyasi krizi protesto etmek için bugün Qeladizê’de toplanarak KDP binasına yürümek isteyen kitleye peşmerge ve asayiş güçlerinin ateş açması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 2’ye çıktı. Yaralı sayısının ise 17 olduğu belirtiliyor.

Qeladıze’de akşam saatlerinde bölgede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi protesto etmek isteyen kitle, ilçedeki KDP binasının önünden geçtiği sırada ateş açılmış ve açılan ateş sonucu bir kişi hayatını kaybetmiş ve 3’ü ağır olmak üzere 6 kişi de yaralanmıştı. İlçede gerginlik devam ederken, edinilen son bilgilere göre Qeladıze’de yaşamını kaybedenlerin sayısını ikiye, yaralıların sayısı da 17 çıktı.

Ayrıca saldırılardan sonra halkın Qeladıze’de KDP binasına girerek ateşe verdiği belirtiliyor. Qeladıze’de halka saldırı Ranya’nın Jerawa beldesinde tepkiye yol açtı. Saldırıyı öğrenen halk, sokağa çıkarak, Ranya, Jerawa yolunu trafiğe kapatırken, akşam saatlerinde ise halkın Jerawa beldesindeki KDP binasını ateşe verdiği öğrenildi. Diğer taraftan Ranya’nın Sengeser beldesinde de halk Qeladıze ve Jerawa halkına destek için sokaklara çıkarak KDP binalarına doğru yürüyüşe geçtiği bildirildi.