RAJIN: Özgür basın kalemi ile Kürt toplumunun sesi olacaktır

Kürt Gazeteciler Günü'nü kutlayan RAJIN, "Onlarca basın şehidinin emekleri ve fedakarlıkları ile bugünlere gelindi. Bugün de özgür basın, kalemi, kamerası ile Kürt toplumunun, gözü, kulağı, sesi ve vicdanı olacaktır" dedi.

Kürdistan Kadınları İletişim Birliği (Yekîtiya Ragihandina Jinên Kurdistan-RAJIN), 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. "Başta Rêber Apo'nun, Kürdistan halkının, direnişçi Kürt kadınlarının ve 4 parça Kürdistan'daki tüm özgür basın emekçilerinin Kürt Gazeteciler Günü kutlu olsun" mesajı ile başlayan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Son basın şehidi heval Delîla Çiya şahsında, şehit Gurbetelli Ersöz, Şîlan Aras, Şervîn Bîngöl, Denîz Fırat, Nûjiyan Erhan, Sarya Onur, Selçuk, Halil Dağ, Rizgar ve tüm basın şehitlerini anıyoruz. Hayallerini gerçekleştirme ve hakikatin izinde gideceğimizin sözünü tekrarlıyoruz.

22 Nisan 1898 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de ilk Kürtçe gazete Kürdistan gazetesi yayın hayatına başladı. Kürdistan gazetesi Kürt ve Kürdistan adının anılmadığı bir dönemde basıldı. O dönem kültürel soykırım siyasetine karşı Kürdistan gazetesini basılması cesur bir duruştu. Kürdistan gazetesinin yayın hayatına başladığı 22 Nisan günü Kürt halkının tarihinde Kürt Gazeteciler Günü olarak kabul edildi. Özgür Kürt basını da bu miras üzerinden Kürdistan'da yeni bir aşamaya ulaştı. Özgür basın şehitlerin emekleri ve fedakarlıkları ile bugünlere geldi. Rêber Apo, kadınların fikirleri üzerinden özgür basını geliştirdi. Bu gelişme, özgürlük hareketinin 40 yıllık mücadelesi ile birlikte özgür bir yaşamın yolunu açtı. Bu yaşamın mimarı şüphesiz büyük direnişçi Rêber Apo'dur.

RAJIN olarak yaratılan ulusal ve toplumsal değerlerin korunmasından ve geliştirilmesinden sorumluyuz. Devrimci Gazeteci Gurbetelli Ersöz'ün takipçileri olarak görüyoruz kendimizi. Gurbetelli Ersöz heval, ulusal mücadele tarihimizin ilk kadın gazetecisi idi. Ulusunun özgürlüğü uğruna sadece kalemi ve kamerası ile bir komutan ve öncü olarak savaşın ön mevzilerinde özgür basın destanını yazdı. Eril zihniyete karşı her alanda mücadele eden kadınlar basın alanında da direnişlerini sürdürüyorlar. Özgür basın, kalemi ve kamerası ile Kürt toplumunun, gözü, kulağı, sesi ve vicdanı olacaktır."

HAKİKAT ARAYIŞÇILARI HEP VAR OLACAKTIR

Bugün Kürt halkının özellikle de direnişçi Kürt kadınlarının yeni bir komplo ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen RAJIN açıklamasında, "Kapitalist ve işgalci güçler tüm imkanları ile topyekun bir savaş yürütüyor. Kendi çıkarlarını korumak için medyayı da topluma karşı bir silah olarak kullanıyor. Toplumu teslim almak, kimliksizleştirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Önderlik ve özgür basına yönelik bu komplo ve tehlikeyi görüyoruz. İşgalci güçler insanlığa karşı olan savaşlarını medya aracılığı ile yürütüyorlar. Bu süreçte özgür basının her bir üyesi ve çalışanın görevi, kapitalist modernite sistemine karşı demokratik modernite sistemini inşa etmek. "Dem dema azadiyê ye" hamlesinin büyütülmesi için özgür basına büyük bir görev düşüyor.

Kürt Gazeteciler Günü'nü böylesi tarihi bir süreçte karşılıyoruz. Bu yüzden büyük görev ve sorumluluklar düşüyor bize. Özgür basın şehitleri bu bilinçle hareket ederek sonuna kadar hakikat arayışından vazgeçmedi. En zorlu alanlarda ve mevzilerde direndiler. Özgür basın gerçekliği temelde kuruldu ve gelişti. Şehit Gurbet, Fayîq, Xelîl, Denîz, Şîlan, Rizgar, Nûjiyan, Arhat, Hîndîstan, Fîraz, Dilîşan, Dilovan ve yüzlerce yoldaşımız hakikat arayışçısı olarak tarih sayfalarında yer aldı. Bizler de bugün bu değerler üzerinden kendimizi örgütlüyor ve bilinçleniyoruz.

Bir kez daha tüm özgür basın çalışanlarının ve Kürdistan halkının Kürt Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz. Hakikat arayışçıları olduğu sürece her zaman özgür bir yaşam ve toplum var olacaktır" denildi.