TAJÊ: Özerk bir Şengal’i inşa edeceğiz

TAJÊ, fermanın yıl dönümünde açıklama yaparak, "Halkın imdadına Önder Apo'nun gerillaları yetişti. Örgütlülük ve kararlılığımızla Şengal’in özerkliğini inşa edeceğiz" dedi.

Êzidî Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ), Êzidîlere dönük 3 Ağustos 2014'teki fermanın 8. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "3 Ağustos 2014 fermanının 8. yıl dönümü dolayısıyla tüm ferman şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz. DAİŞ’e karşı Êzidî halkının ve kutsal toprakların savunulması için hayatlarını feda eden tüm özgürlük savaşçılarını saygıyla anıyoruz" denildi.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"3 Ağustos 2014 fermanıyla DAİŞ çeteleri eliyle Şengal’deki Êzidî halkına yönelik insanlık suçu işlendi. Tüm dünyanın gözü önünde katliam gerçekleştirildi ama dünya buna sessiz kaldı. Fermanda binlerce Iraklı güvenlik gücü vardı ama sorumluluklarını yerine getirmediler ve binlerce KDP peşmergesi de Şengal’i DAİŞ’e teslim ederek halktan önce kaçtı. KDP’nin bu ihaneti, bu fermanda parmağı olduğunu ve suçlu olduğunu gösteriyor. Ahlaka ve insanlık vicdanına sığmayan bu ihanet hiçbir zaman unutulmayacaktır.

'GERİLLA HALKIN İMDADINA YETİŞTİ'

Bu vahşi saldırıda Êzidî inancı ve kadim kültürü hedef alındı ve ağır bir travma yaşandı. Bu katliamın kurbanları çoğunlukla kadın ve çocuklardı. Binlerce kadın katledildi, binlercesi DAİŞ tarafından esir alındı, onlarca kadın da DAİŞ’in eline geçmemek için yamaçlardan atladı. Binlerce insan topraklarından göç ettirildi ve binlerce kişinin henüz akıbetleri bilinmiyor. Dünya sessiz kaldığında ve KDP kaçtığında, Önder Apo’nun gerillaları Şengal’e yöneldi YPG ve YPJ savaşçılarıyla iş birliği yaparak fermana müdahale etti. Ağır bedeller ödenerek Şengal özgürleştirildi. Biz Êzidî halkı, özellikle Êzidî kadınları bu hakikati asla unutmayacağız. Önder Apo’ya ve şehitlerimize borçluyuz, onların davası bizim davamızdır. TAJÊ olarak Önder Apo’ya ve şehitlerimize sahip çıkacağımıza dair sözümüzü yineliyoruz.

ÖZ SAVUNMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

İnsanlık değerlerine ağır saldırıların olduğu bu dönemde toplumlar kendilerini savunmazlarsa ağır fermanla karşılaşırlar. Bu nedenle biz kadınlar başta olmak üzere Êzidî halkı olarak, her alanda daha fazla örgütlenecek ve mücadelemizi büyüteceğiz. 2014 fermanından bu yana KDP ve Türk devleti Êzidî halkını topraklarından koparmak için tüm yollara başvuruyor. TAJÊ olarak en güçlü silahın öz savunma olduğunu ilan ediyoruz! Bu inançla mevcut tüm oyunları boşa düşüreceğiz ve yeni bir fermana asla izin vermeyeceğiz. Her çiçeğin kendi kökünde yeşerdiği bir hakikattir. Güney Kürdistan ve Avrupa ülkelerindeki kamplarda bulunan halkımızı topraklarına ve köklerine dönmeye çağırıyoruz. Şüphesiz öfkemiz acımız kadar büyük. 7 yıldır bir an olsun acılarımızı unutmadık. Fermanın faillerinden hesap sorulana ve DAİŞ’in elindeki tüm çocuk ve kadınlar kurtarılıncaya kadar mücadelemizi büyüteceğiz. Örgütlülük ve kararlılığımızla Şengal’in özerkliğini inşa edeceğiz.”