Tanış ve Deniz anıldı: Tehditlere rağmen vazgeçmediler

Gözaltında 'kaybedilen' HADEP İlçe Başkanı Serdar Tanış ile Parti Yöneticisi Ebubekir Deniz anıldı.

Şırnak'ın Silopi İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Taşkın Akgün tarafından 25 Ocak 2001 tarihinde telefonla aranıp, gelmeleri istenen Komutanlık binasına gittikten sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan HADEP İlçe Başkanı Serdar Tanış ile Parti Yöneticisi Ebubekir Deniz, kaybedilmelerinin 20. yılında anıldı.  
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Silopi İlçe Örgütü  tarafından organize edilen anma etkinliğine, Tanış ve Deniz'in aileleri, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Salona "Yolunuzun izindeyiz" pankartı asıldı.

'YOLLARINDAN GİDECEĞİZ, DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ'

Serdar Tanış'ın ağabeyi Yakup Tanış, Serdar ve Ebubekir’in devlet güçleri tarafından o dönem sürekli tehditlere maruz  kaldığını dile getirdi, "Serdar ve Ebubekir iki yoldaş, arkadaştı. Serdar ve Ebubekir her gün ölümle tehdit ediliyordu. Ama bütün ölüm tehditlerine rağmen bir an olsun inandıkları yoldan vazgeçmediler. Şehit düşene kadar da inandıkları bu yoldan geri dönmediler ve Kürt halkının kahramanları olarak ilerlediler. Bu mücadele uğruna canlarını feda ettiler” dedi.

Tanış, “Biz de aileleri olarak onların yürüdüğü yolda yürüyeceğiz ve hiçbir zaman da zulüm karşısında diz çökmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
HDP’li Vekil Hasan Özgüneş ise "Biz onlardan aldığımız güç ile mücadelemizi bugüne kadar taşıdık. Annelerimiz var olduğu sürece çocukları zulme karşı direnecektir. Bedeli ne olursa olsun, bizler şehitlerimizin mücadelesini sürdüreceğiz" diye konuştu.