Türk savaş uçakları Şengal'i bombaladı-YENİLENDİ-II

Türk savaş uçakları Şengal Çarşısı'nı vurdu, saldırıda şehit ve 1 yaralı olduğu belirtildi. Şengal halkı olay yerine gelerek saldırıya büyük tepki gösterdi.

 İşgalci Türk devletine ait savaş uçakları bugün yerel saat ile 12:00’de Şengal çarşısına yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi.

Bir aracın hedef alındığı saldırıda 2 kişi şehit düşerken, 1 kişi de yaralandı. Şehitler ve yaralı Şengal hastanesine götürüldü. 

Saldırının yaşandığı bölgeye giden halk, olaya tepki gösterdi.

Daha sonra hastaneye giden halkın bekleyişi sürüyor.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Şengal’i de ziyareti öncesi bombalamanın gerçekleşmesi dikkat çekerken, Irak güçleri de saldırının olduğu alana gitti.

Rojnews’e konuşan Irak Parlamentosu Savunma Komitesi Üyesi Elî El Xanımi, Şengal’e yönelik bugün gerçekleştirilen saldırıyı sert bir dille kınayarak “Türk devleti Başbakan Kazımi’nin gözleri önünde Şengal’i bombalamıştır. Bu saldırı, Türk devletinin hiçbir şekilde Irak’ın egemenlik haklarına saygı duymadığını ispatlıyor. Aynı şekilde komşu ülkelere saygı göstermediğini gösteriyor" dedi.

El Xanımi, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Irak Dışişleri Bakanlığı ve Parlamentonun bu saldırılara karşı uluslararası kurumlar nezdinde girişimler başlatmasını istedi.