Türkdoğan'dan Adalet Nöbeti'ne ziyaret

Tutsak ailelerinin Adalet Nöbeti'ni ziyaret eden İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, "Ülkenin her yerinde adalet arayışı var" dedi.

Tutsak yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti 12’nci gününde devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve beraberindeki heyet ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy Tekdemir, Amed Barosu’ndaki aileleri ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Türkdoğan, adalet arayan ailelerle dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, ailelerin adalet talebinin herkesin talebi olduğunu söyledi. Hasta tutsakların koşullu salıverilme durumunun gözardı edildiğinin altını çizen Türkdoğan, “Yeni getirilen Ceza İnfaz Kanunu'na göre tutsakların cezaları arttırılıyor. Kürt mahpuslar söz konusu olduğunda korkunç bir ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyoruz. Suç örgütü liderleri tahliye soruşturma davası olmasına rağmen tahliye edildiler. Siyasi tutsaklar ise bu haktan faydalanamadı. Danıştay'a dava açtık, itirazımızı yaptık ancak fayda etmiyor. Türkiye de mahpuslar arasında uygulanan ayrımcılıkların bitmesi gerekiyor. İnfaz yakmaların son bulması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'ÜLKENİN HER YERİNDE ADALET ARAYIŞI VAR'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) önümüzdeki ay içerisinde 4 dosya hakkında karar vereceğini belirten Öztürk, "Ülkenin her yerinde adalet arayışı var. Şenyaşarlar adalet arıyor. Adalet Bakanı da hukukun üstünlüğü konusunda açıklama yapıyor. O halde konuya dair adımlar atılsın” dedi.
"Tüm bunların temel sebebi Türkiye'de barış ortamın oluşmamasıdır" diyen Türkdoğan, "Biz İHD olarak hasta tutsaklara ilk mektup gönderdiğimizde 20 kişi bile yoktu. Ancak şuan ağır hasta tutsak sayısı 600’ü geçti. Hastalıkları tespit edilmesine rağmen tahliye edilmiyorlar. Herkes şunu çok iyi bilsin, tutsakların durumu hiç iyi bir yere gitmiyor. Bizler de İHD olarak durumu çözmeye çalışıyoruz. Tutsaklar hangi nedenle tutuklanırsa tutuklansınlar koşullar aynı olmalıdır" dedi.

'KÜRT OLDUKLARI İÇİN ZİNDANDALAR'

Tutsak yakınlarından Fevziye Kolakan, adalet için nöbet tuttuklarını belirterek, çocuklarının bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Kolakan, "Biz Kürdüz, hakkımız, dilimiz için buradayız. Bizim çocuklarımız Kürt olduğu için zindandalar. Buna rağmen insan haklarını istiyoruz. Eşim ve oğlum cezaevinde. Eşim 83 yaşında. Oğlum Kandıra Cezaevinde. Tutsaklara cezaevinde farklı cezalar veriliyor. Bugün 12 gündür buradayız. Bizi ziyaret eden herkese teşekkür ediyoruz" diye belirtti.
Hasina Güler ise "Biz çocuklarımız için buradayız. Çocuklarımız hastadır, biz de insanız haklarımızı istiyoruz. Hakkımızı istediğimiz için bize ceza vermesinler. Gönderdiğimiz eşyalar çocuklarımıza vermiyorlar. Herkes onurlu bir yaşam yaşasın diye nöbet tutuyoruz. Adalet bir an önce sağlansın" diye konuştu.


'TÜRKİYE CEZAEVİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ'


HDP Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Türkiye’nin bütünen cezaevine dönüştürüldüğünün altını çizerek, özellikle son günlerde cezaevinde çok sayıda hak ihlalinin yaşandığını söyledi. Hak ihlaline en çok hasta tutukluların maruz kaldığına dikkati çeken Atasoy, “Tutukluların infazları keyfi gerekçeler ile yakılıyor. Bu açık bir şekilde düşman hukukudur” dedi.

Buna karşı ailelerin gösterdiği duruşun umudu büyütmeye öncülük ettiğini vurgulayan Atasoy, “Bu nedenle ailelerin burada başlattığı eylem kıymetli bir eylemdir. Bizler de anaların yanında olacağız” şeklinde konuştu.