Tutsak aileleri: Çocuklarımız için her alanda direneceğiz

Tutsak aileleri, tahliyeleri engellenen ve hasta olan tutsaklar için buluşarak, direnişi her alana yayma mesajı verdi.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri, hasta ve infazı yakılan tutsakların tahliyesinin engellenmesine karşı 315 gündür Diyarbakır Adliyesi, cezaevi ve Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde buluşan tutsak yakınları, bugün Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde bir araya geldi. Eyleme Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği(MEBYA-DER), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) yöneticileri de katıldı.

'ÇOCUKLARIMIZIN İZİNDEYİZ'

Eylemde konuşan hasta tutsak yakını İnci Güler, 11 aydır adalet aradıklarını belirtti. Güler, "Devlet Bahçeli,  Adalet Bakanı ve Erdoğan çıkardığı kanunlarla kendi yandaşlarını bırakırken, bizim çocuklarımız bırakılmıyor. Çocuklarımızın hakları için her yerde olacağız, her alanda direneceğiz. Onların izinde ve davalarının peşinde olacağız. Çocuklarımız kötü bir şey yapmadıkları halde, bugün dört duvar arasında tutuklular. Kirli işler yapanların hepsini bıraktılar. Ama bizim çocuklarımızı bırakmıyorlar. Adalet Bakanlığı'na şunu söylüyoruz; senin çıkardığın kanunlarla oynanıyor. 30 yıl ceza almış ve cezaları bitmesine rağmen çocuklarımız bırakılmıyor. Cezaevi içerisinde yeni kanunlar çıkarıyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Çocuklarımız içeride, bizde aileler olarak dışarıda mücadele edeceğiz" diye konuştu.

AİLELERE ÇAĞRI

Güler, tüm tutsak ailelerine seslenerek, “Tüm tutuklu ailelerine, çocuklarına ses olmaları için çağrı yapıyoruz. Onlara karşı devreye konulan kanunlara, yasalara karşı çıksınlar. Ben de bir hasta tutuklu yakınıyım. Kardeşim bırakılması gerekirken, bırakılmıyor. Hiçbir hasta tutuklu serbest bırakılmıyor” dedi.

Eylem “Bijî berxwedana zindanan”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları ve alkışlarla son buldu.