'Tutsaklar özgür olana kadar eylemdeyiz'

Adalet Nöbeti’ni sürdüren aileler, "Tutsaklarımız serbest bırakılana ve tedavileri yapılana kadar eylemimiz sonlanmayacaktır" dedi.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların özgürlüğü için aileler öncülüğünde Amed'de başlatılan Adalet Nöbeti, 219. gününde devam etti. Adli Tıp Kurumu (ATK) bir araya gelen tutsak yakınları, bir kez daha hasta ve infazı yakılan tutsakların özgür bırakılmasını istedi. Eyleme, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER),  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyeleri ve yöneticileri destek verdi.  
 
'DÜŞMAN HUKUKU DEVREDE'
 
Eylemde konuşan hasta tutsak yakını Herdem Mervani, tutsaklara karşı düşman hukukunun devreye konulduğunu ifade etti. Cezaevi koşullarının her geçen gün kötüleştiğini belirten Merwanî, "Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor. 8 aydır her yerde hasta tutsakların serbest bırakılması gerektiğini haykırıyoruz. Biz bunu söylemekte ısrar ediyoruz. Ancak onlar da ısrarla taleplerimizi duymazdan geliyor. Hasta tutsakların serbest bırakılmaması sadece ATK'nin suçu değil, aynı zamanda siyasi partilerin, Adalet Bakanlığı’nın suçudur. Bunlar da bu suça ortaktır” dedi.
 
Tutsak yakınları olarak her zaman taleplerini yineleyeceklerini kaydeden Merwanî, "Tutsaklarımız serbest bırakılmayana ve tedavileri yapılana kadar eylemimiz sonlanmayacaktır. Bunu herkes böyle bilmelidir" diye konuştu.
 
Tutsak yakını Reşahat Ada ise "Kanımızın son damlasına kadar tutsaklarımızın yanında olacağız" diye konuştu.
 
Açıklama, "Hak, hukuk, adalet", "Bijî berxwedana zindana" ve alkışlarla son buldu.