Van'da cezaevlerindeki ölümler ve HDP'ye yönelik saldırılar kınandı

HDP Van İl Örgütü, partilerine yönelik siyasi soykırım operasyonları ve cezaevlerine yönelik artan sistematik işkence ve tutsakların katledilmelerini protesto etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, son dönemlerde partilerine yönelik saldırılar ve cezaevinde yaşanan ölümleri kınadı. HDP Edremit ilçe binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, “Saldırılar ve baskılar bizleri yıldıramaz” pankartı açıldı. Gasp edilen Tuşba Belediye Eşbaşkanı Yılmaz Berki, AKP-MHP iktidarının, evrensel hukuk ilkelerini terk etmiş, yürürlükteki anayasayı ve yasaları sistematik bir şekilde ihlal eden bir yapıya dönüştüğünü belirtti.

Halkı kriminalize ederek, keyfi gözaltılar, hukuksuz tutuklamalarla, Kürtlerin HDP’yi sahiplenmeyeceğini sananların, tarihi bir yanılgı içerisinde olduğunun altını çizen Berki, son günlerde Van başta olmak üzere birçok ilde yapılan gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. Berki, devamla şunları söyledi:

“Gerek Van’da Yenimahalle’de gözaltına alınan ve tutuklanan kişiler gerekse ülke genelinde Kobanê kumpas davası kapsamında gözaltına alınan kişiler hakkında, hukukla izah edilebilecek tek bir iddia yoktur. Cizre ilçe binamıza yapılan saldırının da hukuk içerisinde bir karşılığı yoktur. Öte yandan il ve ilçe binalarımıza saldıran sistematik bir faşizm yürürlüktedir. AKP-MHP faşizminin, hukuku siyasete araç eden yaklaşımı halkı kutuplaştırmakta, keyfi yargılama süreçlerine ve saldırılara alan açmaktadır. Aslında tehdit edilen partimizin özgürlükçü, demokratik, barış siyasetidir.

Her yönüyle paçavraya dönen Kobanê Kumpas Davasında, dünyaya rezil olan AKP-MHP iktidarı, umudunu hukuksuzluğa, zorbalığa, kayyumlara, kumpaslara ve keyfiliğe bağlamıştır. AKP’nin iktidarda kalma umudunu, sandığa gömeceğimizin sözünü, bir kere daha halkımıza veriyoruz. Bu hukuksuzluk ve haksızlık iktidarı, bir dönem daha, ülkenin başına bela olamaz. Yine önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından parti yöneticilerimiz, belediye eşbaşkanlarımız, belediye çalışanlarımız, eski parti üye ve yöneticilerimizin de aralarında bulunduğu 91 kişiye yönelik yeni bir siyasi soykırım operasyonu başlatılmıştır. Bu operasyonlar amacına ulaşmayacaktır.”

Cezaevlerinde artan saldırı ve katledilen tutsakların durumuna da dikkat çeken Berki, “Cezaevlerinden her hafta siyasi tutsakların ölü bedenleri çıkmaktadır. Türkiye, hukuk ve kişi güvenliğinin olmadığı bir ülkeye dönüştürülmüştür. 12 Eylül faşizminin Esat Oktay Yıldıranlarını temsil eden siyasetin, siyasi tutsaklara işkence, saldırı ve darp iddialarının üzerini örttüğü bir süreci de yaşıyoruz. Türkiye cezaevleri, işkencehanelere dönüşmüş durumdadır. İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan üzerinde başlatılan tecrit uygulamaları tüm Türkiye cezaevlerine ve topluma yansıtılmaktadır. Cezaevinde cenazesi çıkanların birçoğunun bedenindeki işkence ve darp izleri izah edilmemektedir. Ağır hasta tutsaklar ve siyasi tutsakların cezaevlerindeki ölümlerinin sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır. Bizler, yaşamını yitiren her yoldaşımızın anısını ve mücadelesini yaşatacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.