Vekiller ile avukatlar işkenceye karşı Iğdır ve Ağrı'da

HDP'li vekiller ve İHD, ÖHD temsilcileri cezaevlerindeki işkenceye dair Iğdır ve Ağrı’daydı.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, milletvekilleri Fatma Kurtulan, Oya Ersoy, Abdullah Koç, Habip Eksik, Hüseyin Kaçmaz ile ÖHD ve İHD temsilcilerinden oluşan bir heyet, cezaevlerindeki işkencelere ilişkin girişimlerde bulunmak üzere Iğdır ve Ağrı’daydı.

Heyet ilk ziyaretini Iğdır Barosu'na yaptı ve Baro Başkanı Serkan Alakan’la görüştü. Heyet daha sonra Iğdır S Tipi Cezaevine geçti. Burada cezaevi idaresiyle yaklaşık 1 saatlik görüşme gerçekleştiren heyet ardından Ağrı'ya geçti. Ağrı Barosu Başkanı Mehmet Salih Aydın ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen heyet, baronun ardından ciddi hak ihlalleriyle gündeme gelen Patnos L Tipi Cezaevine geçti.  Ancak burada heyetin yetkililerle görüşme isteği kabul edilmedi.

 'CEZAEVİNDE NE OLUYOR, NE GİZLENİYOR?'

Patnos Cezaevi yönetiminin görüşmeyi kabul etmemesi üzerine cezaevi önünde heyet adına açıklama yapan Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, duruma tepki gösterdi. Cezaevindeki hak ihlalleri ve tutsakların saldırıya uğramasına ilişkin Meclis’ten randevu talep ettiklerini ancak kendilerine herhangi bir cevap verilmediğini dile getiren Koç, son günlerde cezaevlerinde hak ihlallerinin sıkça yaşandığını belirtti.

Cezaevinde dört tutsağın gardiyanlar tarafından saldırıya uğradığına ilişkin tutuklu aileleri tarafından kendilerine bilgi aktarıldığını belirten Koç, “Bunları yerinde görmek için Patnos L Tipi Cezaevine geldik ve müdürle görüşmek istedik, ancak bizimle görüşmediler. Kaç gündür telefonlarımıza çıkmıyorlar. Patnos Cezaevinde bazı şeyler oluyor. İnsan hakları ihlalleri söz konusudur. Biz bu durumu kabul etmiyoruz ve olayın takipçisi olacağız. Belli ki burada bir şeyler saklıyorlar. Biz tüm insan hakları savunucularını ve Adalet Bakanlığını bu konuda göreve çağırıyoruz. Bu cezaevindeki hak ihlallerini bu şekilde tüm dünyaya duyuracağız” dedi.  

Heyet, yarın da Van Yüksek Güvenlikli Cezaevine yapacağı ziyaretin ardından Van Barosunu ziyaret edecek. Van Barosu'nda Adalet Nöbetini sürdüren ailelerle de görüşecek olan heyet, orada bir basın toplantısı düzenleyecek.