Yüz binler Amed Newrozu'nda: Sonuna kadar direniş!

Amed Newrozu’nda konuşan siyasetçi Ahmet Türk, "Tarih ve Kürt halkı sizi affetmeyecektir. Bizler var olacağız, bizler hakkımızı hukukumuzu elde edeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Amed'de “Dem dema serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)" şiarıyla gerçekleştirilen final Newroz kutlaması, Diyarbakır Emniyeti’nin provokasyon girişimlerine rağmen engelleri aşan halkın meydanda buluşmasıyla devam ediyor. Newroz meydanını hınca hınç dolduran yüz binler, Hozan Kazo’nun seslendirdiği şarkılar eşliğinde gruplar halinde halay çekti.

ABDULLAH ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE

Kürdistani İttifak Grubu adına konuşan DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Kürtler adına birlik çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Kürt dili yasaklarla karşı karşıya. Bizler Kürt ittifakı olarak, Kürtçe resmi ve eğitim dili olana kadar mücadele edeceğiz. Yüz yıldır Türkiye Cumhuriyeti tek dil, tek bayrak üzerine inşa edildi. Bizler Kürt ittifakı olarak Kürdistan’ın özgürlüğü, Türkiye’nin demokrasisi için mücadele edeceğiz. Cezaevlerinde işkence ve baskı artıyor. Sayın Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünü sağlayacağız” şeklinde konuştu. 

'KÜRT HALKININ SESİNİ KISAMAZSINIZ'

Kutlama, Kürdistani İttifak Grubu içerisinde yer alan Kürt partilerin, sahneye çıkarak yüz binleri selamlamasıyla devam etti. Kürt partilerle birlikte sahneye çıkan Kürt Siyasetçi Ahmet Türk, halkı selamladı. Uzun süre alkışlanan Ahmet Türk, “Rengin Amed, selam ve saygılarımı sunuyorum. Newroz ateşinin sıcaklığıyla sizleri selamlıyorum. Kadınlar, gençler, Kürt halkının geleceği ve özgürlüğü için ayakta. Kürtlerin geleceği için her gün ayaktayız. Halkımıza teşekkür ediyoruz, direnişinizi selamlıyoruz. Newroz bayramı Ortadoğu ve Kafkasya’da kutlanıyor. Newroz halkımızın direnişidir” dedi.
Türk, devamında şunları söyledi:
“Kürt halkının sesini kısmak isteyenler yanıldılar. Kürt halkının sesi gün geçtikçe yükseliyor. Kürt siyasetçilere yönelik büyük bir zulüm uygulanıyor. Binlerce Kürt siyasetçi zindanlarda. Zindanlarda da olsa ruhları Amed Newrozu’nda.
Bugün halkımızın üzerinde bir tecrit uygulanıyor. Sayın Öcalan 5 yıldır ağır bir tecrit altında. Ailesi ve avukatları görüşemiyor. Kürt halkı bu siyaseti boşa çıkaracaktır. Yıllardır arkadaşım Aysel Tuğluk hastalığından dolayı yaşamı zor durumda. Bu durumda zindanda tutuluyor. İnsani, ahlaki bir şey kalmadı. Hastalığından dolayı bırakılması gerekirken, zulüm altında tutuluyor.
Değişen bir dünya var. Artık dünyada yeni düzenlerin oluştuğu bir süreçte yaşıyoruz. Bugün Rusya ve Ukrayna savaşı aslında bizim ders çıkarmamız gereken bir savaş. Bugün Ukrayna’da geçmişte birbirleriyle mücadele eden, seçimlerde karşı karşıya gelen bütün liderler, birlik ve beraberlik içinde Rusya’ya karşı savaş vermekte. Kürtler üzerinde bu coğrafyada ağır baskılar olmasına rağmen Kürt siyasetçiler dört parçada birbirleriyle uzlaşmıyor. Amed’ten sesleniyoruz; artık bir araya gelmenin zamanı, ortak bir hukuk oluşturmanın zamanıdır. Sizler bu şekilde davranırsanız, tarih ve Kürt halkı sizi affetmeyecektir. Yeni döneme uygun siyasetin üretilmesi, demokratik siyasetin güçlendirilmesi, ortak değerler etrafında halkımızın buluşması gerekiyor. Şuna inanmanızı istiyorum; bu iktidar gidicidir, gidecek. Bizler var olacağız, bizler hakkımızı hukukumuzu elde edeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.”