GÖRÜNTÜLÜ

Şehit gerillanın kimliği açıklandı

Dersim'de şehadete oluşan gerillanın kimliğini açıklayan HPG, “Yoldaşımızın Özgür Önderlik Özgür Kurdistan hayallerinin takipçisi olacağımızı belirtiyor, tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit gerillaya ilişkin şunları belirtti:

Eser Warşîn yoldaşımız 14 Ekim 2023 günü Dersîm alanında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaştı.

Başta Medya Savunma Alanları olmak üzere birçok farklı bölgede önemli çalışmalarda görev yapan Eser yoldaşımız, fedai bir PKK ve PAJK militanı olarak bulunduğu her yerde görevlerinin gereklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirdi. Her koşul altında özgür kadın kimliğinin temsilcisi olmayı başardı. Yaşamda her zaman heyecanlı ve mütevazı olan yoldaşımız; saf ve temiz kişiliği ile tüm yoldaşlarına örnek oldu. Kobanê direnişinden aldığı ilhamla başlattığı özgürlük yürüyüşünü Kurdistan’ın özgür dağlarında sürdüren yoldaşımız yaşamdaki duruşu, içten yoldaşlığı, kadın kurtuluş ideolojisi çizgisindeki yetkinliği ve inancı ile mücadele dolu bir yaşamın nasıl olması gerektiğinin somut örneği oldu.

Yoldaşları olarak Eser yoldaşımızın bizlere devrettiği mücadelesine layık olma bilinciyle direniş bayrağını zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz. Yoldaşımızın Özgür Önderlik Özgür Kurdistan hayallerinin takipçisi olacağımızı belirtiyor, tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan Eser Warşîn yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Eser Warşîn
Adı Soyadı: Dîlan Durak
Doğum Yeri: İstanbul
Anne – Baba Adı: Nurhayat – Taner
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Ekim 2023 / Dersîm

Eser yoldaşımız Erdexan’a bağlı Golanlı bir ailenin ferdi olarak İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Ailesinin uzun yıllar önce Kurdistan’dan göç etmiş olması ve düşmanın yürüttüğü soykırım siyaseti nedeniyle Eser yoldaşımız özünden uzak bir şekilde büyümek zorunda kaldı. Her ne kadar Kürt olduğunun farkında olsa da Kürt kültür ve dilinden uzak yaşaması nedeniyle Kurdistan hakikatine mesafeli bir şekilde yetişti. Okul yıllarında devrimci hareketlerle tanışan yoldaşımız ilk olarak bu süreçte Kürt ve Kurdistan gerçekliği ile tanıştı. Kürt halkının bir ferdi olmasına rağmen kendi gerçekliğinden bu kadar uzakta yaşamış olması Eser yoldaşımızın belli sorgulamalara gitmesine neden oldu. Yaşadığı sorgulamalardan ve çevresindeki kimi yurtseverlerle yaptığı tartışmalardan yavaş yavaş Kürt ve Kurdistan gerçekliğini bilince çıkarmaya başladı. Her ne kadar soykırımcı Türk devletinin uyguladığı politikalar sonucu kimliğinden, dilinden ve kültüründen uzaklaşmışsa da özünü yitirmemiş bir Serhed kadını olarak özüyle buluşmak için büyük bir çabanın sahibi oldu. Yaşama dair yaptığı sorgulamalarda aynı zamanda toplumun kadına biçtiği rolün de ayırdına varan Eser yoldaşımız, bir kadın olarak kendisine dayatılan geri geleneksel yaşam biçimini hiçbir şekilde kabul etmedi. Bu yönlü yoğunlaşmalarını sürdüren yoldaşımız, lise yıllarının sonunda Rêber Apo’nun kitap ve çözümlemelerini de incelemeye başladı. Önderliğimizin Kürt ve Kurdistan gerçekliğine dair belirlemeleriyle günden güne özüne döndüğünün farkına varan yoldaşımız, aynı zamanda kadın özgürlüğüne yönelik görüş ve çözümlemeleriyle de özgürlük umudunu daha da güçlendirdi. Eser yoldaşımız Rêber Apo gerçekliği ile tanışmasını “Önderlik çok çekiciydi aslında. O’nu tanıma istemim, felsefesini öğrenme hevesim her geçen gün artıyordu. Önderliği okuduktan bir müddet sonra farkında olmadan seni doğruya çektiğini, seni sana tanıtıp özünle buluşturduğunu anlıyorsun ve yaşamına anlam katmaya çalışıyorsun artık” biçiminde ifade etti. Bir Kürt kadını olarak kendisine dayatılan faklı kimlik, dil ve yaşam biçimlerinin farkında olan Eser yoldaşımız, kendisini sisteme bağlayan tüm bu kölelik zincirlerini kırmayı başararak tercihini özgürlükten yana yaptı. DAİŞ çetelerinin insanlık dışı saldırılarına karşı Rojava’da sürdürülen destansı direnişten derinden etkilenen Eser yoldaşımız kendisinin de bir Kürt kadını olarak artık direniş saflarında yer alması gerektiğini düşündü. Birey olarak yaşamına dair karar verebileceğinin bilincine varan Eser yoldaşımız, çok kısa denilebilecek bir sürede yaşadığı derinlikli yoğunlaşmalarla kendisini özgürlüğe çağıran sese kulak verdi ve 2014 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Gerilla yaşamını özgürlüğe atılan ilk adım olarak değerlendiren Eser yoldaşımız, daha ilk günden itibaren dürüst, açık, samimi ve istekli katılımı ile yoldaşlarının dikkatini çekti. Bir an bile yaşam heyecanını yitirmeden katılımını güçlendiren yoldaşımız Rêber Apo’yu tanıdıkça gerillanın özgür yaşamını daha fazla sahiplendi. O’nun için gerillanın özgür yaşamı yıllardır aradığı kökleriyle buluşmanın adı oldu. Eser yoldaşımız öyle derinden sevdi ki bu yaşamı, yoldaşları ve kadınları; adeta bütün insanlığın sevgisi onun ruhunda can buldu. Yazdığı bir şiirde insanlığa ve hakikate olan sevdasını şöyle dile getirdi:

“Yeter ki istesin insan, sever.

Görmek isterse yıldızları,

Dokunmak isterse kaleme,

Bağırmak isterse gerçeği,

İnsan isterse sever.

İlk canlıyı düşleyip, bilinci muğlaklıktan sıyırmak,

Gülüşlerin perdelerini kaldırıp, mutlak yalnızlığı parçalamak,

Yaşamın en doğru tanımıysa farkına varmak

Yeter ki istesin insan sever.

Evren insan ise, anlaşılmak önemli ise,

Yaşam enerjinin akışkanlığı ise,

Hakikat, anlam gücü ise,

Her şey canlı ise,

Kendini geçmek isterse insan, sever…”

Özellikle kadın yoldaşlarının yaşamda ve savaştaki öncülüklerinden çok etkilenir. Dağlarla buluştuğu ilk günden itibaren Önderliğimizin kadın kurtuluş ideolojisini kendine rehber edinen Eser yoldaşımız, aldığı eğitimlerle PKK’nin yoldaşlık ruhunu ve ahlakını kişiliğinde temsil etmeyi başardı. Yeni savaşçılar eğitiminden sonra bir süre Garê’de çalışmalara katılan yoldaşımız, ilk pratiğini sadece kadın yoldaşların olduğu özgün bir bölgede geçirdi. Bu süreçte özgür kadın ordulaşmasının ve kadının öz gücüyle açığa çıkardığı değerlerin bilincine varan yoldaşımız yoğunlaşmalarını daha da derinleştirme imkanı buldu. Ardından Metîna ve Qendîl bölgelerinde de çalışma yürüten yoldaşımız, birlikte mücadele ettiği yoldaşlarının hayati ve örgütsel tecrübelerinden yararlanarak yetkin bir Apocu militan oldu. 2015 yılının ortalarından itibaren gelişen düşman saldırılarına karşı bir YJA Star gerillası olarak cevap olması gerektiğinin bilincinde olan Eser yoldaşımız, ısrarla savaşın yoğun yaşandığı bölgelere geçmek istedi. Bunun için kendisini askeri anlamda daha da geliştirmek için Şehîd Mehmet Goyî Operasyon Okulu’nda eğitime dahil oldu. Burada başarılı bir eğitim süreci yaşayan yoldaşımız daha sonra bir süre de Şehîd Rojîn Gewda Operasyon Okulu’nda kadın yoldaşlarını eğitme imkanı buldu.

Savaşa dair yoğunlaşmalarını her geçen gün derinleştiren Eser yoldaşımız, Kurdistan’da zaferin ancak fedailik çizgisinde bir mücadele ile mümkün olduğu sonucuna vardı. Bunun da Rêber Apo felsefesinde ve binlerce yoldaşımızın emek ve kanlarıyla yarattığı kutsal PKK yaşamında kendini eritmekten geçtiğinin bilincine vardı. Bu temelde tekrar Behdînan’a geçen yoldaşımız, burada ideolojik ve askeri eğitimler alarak daha fazla derinleşme imkanı buldu. Her gününü düşmana vuracağı etkili darbelere yoğunlaşmakla geçiren yoldaşımız iddia ve kararlılık düzeyini en üst boyuta çıkarmayı bildi. Demokratik Modernite Gerillacılığı’nda derinleşmeyi ve profesyonel bir özgürlük gerillası olmayı hedefleyerek kendisini askeri taktik ve teknik açısından sürekli geliştirdi. Düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok sürpriz eylemin hazırlanmasında ve pratiğe geçirilmesinde emek sahibi oldu.

Sömürgeci Türk devletinin Bakurê Kurdistan başta olmak üzere tüm alanlardaki halkımıza yönelik soykırım saldırılarını yoğunlaştırması ve katliam gerçekleştirmesi Eser yoldaşımızın düşmana olan öfkesini daha da biledi. Bunun için Bakurê Kurdistan’a geçme önerisinde bulunarak mücadelesini daha da büyütmek istedi. Fedai komutanımız Zîlan – Zeynep Kınacı yoldaşın ardılı olarak büyük bir hayranlık duyduğu Sara – Sakine Cansız yoldaşın mekanı olan Dersîm’e geçmeyi özellikle isteyen Eser yoldaşımız yoğun ısrarları sonucunda bu amacına ulaşmayı başardı. Gittiği Dersîm alanında hiçbir zorluğu gerekçe yapmadan içten yoldaşlığa ve derin özgürlük bilincine anlam vermesini bildi. Apocu özgür bir kadın militan olarak düşman saldırılarını boşa çıkarma ve darbe vurma arayışlarını sürekli kıldı. Eser yoldaşımız düşmanın her türlü engelini ve zorlukları aşarak an’a ve döneme cevap olmasını bilen Apocu bir fedai oldu. 14 Ekim 2023 günü Dersîm’de gerçekleşen düşman saldırısında Edessa Cejna yoldaşımızla beraber son nefesine kadar direnerek şehadete ulaştı. Eser yoldaşımız; özgür kadın ilkelerindeki tavizsiz duruşu, direngen ve yılmaz kişiliğiyle her zaman yolumuzu aydınlatan bir meşale olacaktır.”