Amed mitingine çağrı: Özgürlük için buluşalım!

HDP adayları, 20 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, 20 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda (5 Haziran) miting düzenleyecek. Saat 18.00’da başlayacak mitingde, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık ve HDP Amed milletvekilli adayları konuşmalar yapacak. Mitingde ayrıca Mem Ararat ve Koma Pel de sahne alacak. HDP’nin Amed milletvekili adayları, halkı mitinge katılmaya çağırdı.

'SESİMİZİ EDİRNE'YE ULAŞTIRACAĞIZ'

HDP Amed Milletvekili Adayı Garo Paylan, İstasyon Meydanı’ndan Edirne Cezaevi’nde bulunan Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş’ı selamlayacaklarını ifade ederek, “Büyük kalabalıklarla buluşarak sesimizi Edirne Cezaevi'ne ulaştıracağız” dedi. Paylan, Amedlilere 7 Haziran ruhuyla İstasyon Meydanı’na akın etmeye çağırdı.

Kentin genç adaylarından Dersim Dağ ise, gençlerin ve kadınların mitinge renkleriyle katılması çağrısında bulunarak, "Gençliğin coşkusuyla ve kadın gücüyle İstasyon Meydanı’na akalım” dedi. 

Bir diğer aday Mehmet Temizyüz, seslerini yükseltmek için İstasyon Meydanı’nda olacaklarını belirterek, “Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kırmak, siyasi tutsaklara özgürlük, Ortadoğu halklarının özgürlüğü için miting alanında olacağız” diye konuştu.

HDP’li aday Adnan Selçuk Mızraklı ise şu çağrıda bulundu: “Öfkemizi, sabrımızı, erdemlerimizi biriktirdik, 24 Haziran’da sandıklara akıtacağız. Ama ondan önce 20 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda hep beraber demokrasi, özgürlük, eşit yurttaşlık ve barış için yağmur olup yağacağız, sel olup coşacağız. Hep beraber 24 Haziran’a giderken, burada yükselen çığlığı, beyaz güvercinlerin kanat sesleriyle birleştiğini göreceğiz.”

‘KÜRTLER, BİRLİĞİNİ GÖSTERECEK'

Aday Ferda Fahrioğlu Akın da, Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde sarf ettiği “Kürt sorunu yoktur” sözlerini hatırlatarak, “24 Haziran’da Amed halkı sandık başına giderek, ‘Amed’de ne AKP var ne de Erdoğan’ın yeri var’ diyecek. Onların adını tabela olarak bırakacağız. 20 Haziran günü İstasyon Meydanı’nda Erdoğan’ın bu sözü söylediği yerden, büyük mitingimiz var. Kürtlerin birliğini bütün dünyaya göstereceğiz” diye belirtti.