KNK, Çarşema Sor’u kutladı, Kürt halkını birlik olmaya çağırdı

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Yürütme Konseyi, Kürt halkı, Êzidî toplumu ve bölge halklarının “Çarşema Sor” bayramını kutladı.

KNK Yürütme Konseyi yazılı kutlama mesajında özellikle devam eden işgal saldırılarına karşı Kürt halkı ve bölge halklarını birlik olmaya çağırdı. 

KNK, “Şengal, Efrîn ve Serêkaniyê’de Êzidî inancına sahip olanlara yönelik saldırı ve tehditler devam ediyor. Şengal’de durum henüz tam olarak netlik kazanmış değil. Şengal’deki sorun giderek derinleşirken Türk devleti Şengal’e yönelik saldırılarını sürdürüyor. Bizler Şengal halkı ve Êzîdxan güçlerinin yanındayız ve onlara her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. Bu saldırı DAİŞ saldırısının ve 74’üncü fermanın devamıdır. Şengal halkına sormadan Türk devletinin organizasyonuyla Şengal konusunda Hewlêr ve Bağdat arasında bir anlaşma yapıldı. Şengal’in temsilcileri Hewlêr ve Bağdat hükümetleri arasında yapılan anlaşmayı kabul etmiyor ve buna tepki gösteriyor. Bu anlaşma ile iradeleri hiçe sayıldı” dedi. 

Şengal’in sahip olduğu özelliklerden dolayı yüzlerce yıldır hedef haline geldiğini ifade eden KNK, “DAİŞ’in gerçekleştirdiği saldırılar Şengal halkında derin yaralar açtı. Şengal, Şengal halkının durumu ve Şengal’in sorunları özel olarak değerlendirilmeli ve çözüme kavuşturulmalıdır. Şengal halkının iradesi esas alınmalıdır. Êzidî toplumunun korunması için tüm güçlerimizin ve halkımızın bilinçli olması ve Êzidî halkımıza sahip çıkması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “Bayramlarımızı özgürce kutlamamız da zafere bağlıdır. ‘Çarşema Serê Nîsanê’ Bayramı’nın sahip olduğu anlam da bizlerden bunu talep etmektedir. Bu umut ve inançla KNK olarak tüm Kürt halkı, Êzidî toplumu ve bölge halklarının ‘Çarşema Serê Nîsanê’ Bayramı’nı bir kez daha kutluyoruz.”