Maxmur’da şehitler anıldı: Sayelerinde irade sahibi olduk

Maxmur Şehit Aileleri Komitesi, şehitler Segvan Nêrwehî ile enternasyonalist şehitler Têkoşer Piling, Lêrêng Ciya ve Hêlin Qereçoh’u andı.

ŞEHİT ANMA

Şehit Rustem Cudi Mülteci Kampı (Maxmur) Şehit Aileleri Komitesi, emek şehidi Segvan Nêrwehi ve enternasyonalist şehitler Têkoşer Piling (Lorenzo Orsttei), Lêgerîn Çiya (Alina Sanchez) ve Hêlin Qareçox (Anna Campbell) için bir anma etkinliği düzenledi.

'ŞEHİTLERİMİZİN SAYESİNDE İRADE SAHİBİ OLDUK'

Şehit Aileleri Kurumu’nda düzenlenen anmada konuşan Maxmur Halk Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Şoreş Didêrî, "Öncelikle Önder Apo’nun başı sağ olsun. Şehitler yaşamımızın anlamıdır. Şehitlerimizin mücadelesi sayesinde güç ve irade sahibi olduk. Düşman Maxmur’a büyük önem verdiği için her türlü özel savaşı yürütüyor. Tekrardan tüm halkımıza baş sağlığı diliyoruz" dedi.

Şehit Segvan Nêrwehî'nin kardeşi Ahmed Nêrwehi ise şunları söyledi: “Acılarımızı paylaştığını için ailece size minnettarız. Kardeşim her zaman haksızlığın ve zulmün karşısında durdu. Şehit Segvan’ın ailesi olarak onun emeklerinin ve mücadelesinin tanığıyız. Hastanedeyken hep Parti’nin müjdesi nedir diye sorardı. Düşünceleri ve çalışmaları her zaman özgürlük içindi. Tekrardan tüm halkımıza baş sağlığı diliyorum.”

Etkinlikte enternasyonalist şehitler Têkoşer Piling (Lorenzo Orsttei), Lêrên Chiya (Alina Sanchez) ve Hêlîn Qereçox’un (Anna Campbell) hayatı ve mücadelesini konu alan sinevizyon da izlendi.