MLKP-Kurdistan: Şêladizê serhildanı her yere yayılmalı

MLKP- Kurdistan, Şêladizê serhildanını selamlayarak, "Bütün yurtsever güçler sömürgeci katliamcı saldırılara karşı Şêladizê halkımızın serhildanını sahiplenmeli ve yaymalı, sömürgecilere karşı Kürt ulusal birliği doğrultusunda hareket etmelidir“ dedi.

MLKP- Kurdistan, Şêladizê serhildanına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Sömürgeci Türk devlet güçleri 23 Ocak’ta bir kez daha Başûr halkımıza bombardıman uçaklarıyla saldırdı, Şêladizê’de balık tutan dört kişiyi öldürerek yeni bir katliam gerçekleştirdi” denilen açıklamada, “Şêladizê'de yaşayan onurlu halkımız bu saldırıya ayaklanarak karşılık verdi, Sîre’deki sömürgeci Türk devlet üssünü bastı. Savaş ve işgal araçlarını yaktı. Halka ateş açan sömürgeci askerlerden ikisini yakalayarak peşmergeye teslim etti. Üs’teki sömürgeci güçlerin açtığı ateş sonucu 12 yaşındaki bir çocuk şehit düştü. Halkımızın sömürgeci güçlere bu haklı tepkisini hazmedemeyen katiller sürüsü uçaklar, helikopterler, SİHA’larla saldırıya geçti. Bu saldırılar sırasında halktan bir kişi daha hayatını kaybetti” ifadelerine yer verildi.

MLKP-Kurdistan açıklamasında şu hususlara da dikkat çekildi:

İSYAN HAKLI VE MEŞRUDUR

“Sömürgeci Türk devleti Kurdistana Başûr’da onlarca saldırı ve istihbarat üssü kurdu. Türkiye’den ve Başûr’da işgal altında tuttuğu bu üslerden dağlardaki gerillaya ve halkımıza saldırıyor. Bugüne kadar gerilla ve gerilla olmayan halktan yüzlerce insanı katletti. Şêladizê halkımızın işgalci, katliamcı Türk sömürgeciliğine ve onun uygulamalarına karşı isyanı haklı ve meşrudur.

Sömürgeci Türk devleti, işgal ve saldırılarına PKK’nin bölgedeki varlığını gerekçe gösteriyor. Türk devletinin saldırıları ve varlığı gibi bu gerekçesi de gayrı meşrudur. Başûr, Kürdistan topraklarının bir parçasıdır. PKK özgür Kürdistan için mücadele eden bir partidir. Kürdistan yurdunun her karış toprağı sömürgecilere karşı mücadele edenlerin savaş mevzisidir. Her yurtsever ve sosyalist yurtseverin bu topraklardaki devrimci savaş hazırlığı haklı ve meşrudur.

Sömürgeci Türk devlet güçleri gerilla olmayan yurtsever halkı bilerek katletmekte ve bölgede terör estirmektedir. Böylece halkı kaçmaya zorlayarak izole edeceği gerillayı yok etmeyi amaçlamaktadır. Başûr halkımız ölüm pahasına yurtseverlik onurunu yüksekte tutarak buna izin vermiyor aynı zamanda bölgedeki diğer işgal üslerine karşı mücadele yolunu gösteriyor.

KÜRDİSTAN BÖLGESİ HÜKÜMETİ SALDIRILARA ZEMİN SUNUYOR

Kürdistan Bölgesi hükümeti, sömürgeci Türk devletine üs alanları açarak katliamcı saldırılara zemin sunmaktadır. Bu yetmezmiş gibi katliamcı Türk devletine tutum alacağına ayaklanan Şêladizê halkımızı fitnecilikle suçlamakta, evlerini basmakta, tutuklamakta, saldırıdan PKK’nin varlığını sorumlu tutarak hedef saptırmaktadır.

Halkımızı katledenleri haklı çıkarma gayreti Kürt ulusal özgürlük davasına büyük zarar vermektedir. Sömürgecilere karşı ulusal birlik yerine sömürgecilerden yana çıkarak kendini kurtarma çabası ulusal intihardan başka bir sonuç vermez. Kürdistan Bölgesi hükümeti sömürgeci Türk devletine ait bütün üsleri kapatmalı, halkımızı katleden katilleri tutuklamalı, Başûr’a yapılan her türlü sömürgeci Türk devlet saldırılarını engellemelidir.

Bütün yurtsever güçler sömürgeci katliamcı saldırılara karşı Şêladizê halkımızın serhildanını sahiplenmeli ve yaymalı, sömürgecilere karşı Kürt ulusal birliği doğrultusunda hareket etmelidir. “