Nujiyan Erhan için mezarı başında anma

Şengal’in Xanesor nahiyesinde KDP tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen gazeteci Nujiyan Erhan, mezarı başında anıldı.

 KDP güçlerinin gerçekleştirdiği saldırada  şehit düşen Gazeteci Nujiyan Erhan,  dün akşam, şehadetinin 7’inci yıl dönümünde, Şengal Dağı yamaçlarında bulunan Şehit Dilgeş ve Şehit Berxwedan Şehitliği’ndeki mezarının başında Şengal gazetecileri ve TAJE üyeleri tarafından anıldı. Şengal’deki basın emekçileri ve Şengal anneleri, Şehit Nujiyan’ın mezarına çiçek bıraktı.

Anmada TAJÊ adına konuşan Xoxê Cindî, “Heval Nujîyan bize fermanın yaşandığı döneminde yaşananları sorar ve biz de kendisine anlatırdık. Heval Nujîyan, ferman öncesi ve sonrasını merak eder bize sorardı Şimdi ne dile getirsek de azdır. Heval Nujîyan, biz Êzidiler için çok emek verdi. Bu çerçevede Heval Nujîyan başta olmak üzere tüm ferman ve özgürlük şehitlerini saygıyla anıyorum. Her zaman şehitlerimizin çizgisinde olacağız” diye belirtti.

RAJE (Êzidi Özgür Kadın Basını) adına konuşan Nujin Ezîdi şunları söyledi: “Şehit Nujiyan’ı anıyor, şehitlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Nujiyan yoldaş, doğruları tüm dünyaya göstermek için büyük bir coşku ve fedakarlıkla Şengal’e geldi. Nujiyan yoldaş Êzidi kadınların acısını ve direnişini herkese gösterdi. Bizler, Şehit Nujiyan’ın şehadetinden sonra basın çalışmalarına katılan takipçileriyiz ve toplumumuzun hakikatinin sesi olarak Êzidi toplumunun sesini tüm dünyaya duyurmaya çalışıyoruz. Şengal’deki fermanların hakikatini dünyaya gösterecek kimse yoktu fakat Önder Apo’nun fikirlerinin yaygınlaşmasıyla burada özgür basın anlayışı gelişti. Özgür basın çalışmalarının gelişmesi ile birlikte Êzidi toplumumuzun hakikati tüm dünyaya gösterildi.”