HPG: Şehit Mehmet Yıldırım yurtseverlikten taviz vermeyen bir yiğittir

HPG-BİM, 24 Mayıs 2024’te Amed’in Licê ilçesinde yurtsever Mehmet Yıldırım’ın ailesinin gözleri önünde vahşice katledildiğini belirterek, “Yıldırım ailesinin şehitlerini ve tüm faili belli şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), katledilen Mehmet Yıldırım’ın “3 yıl cezaevinde tutulduğunu ve yurtseverlik duruşundan asla taviz vermediğini” kaydetti.

FAİLİ BELLİ 

HPG-BİM’in açıklaması şöyle:

“Cumartesi Annelerimizin büyük bir azim, irade ve kararlılıkla yürüttükleri hakikat mücadelesi 1000. haftasına girmiştir. Faili meçhul denilen ama faillerinin soykırımcı Türk devleti olduğunu herkesin bildiği Kürt halkının binlerce şehidinin akıbetleri bugün bile netleşmemiştir. Şehit annelerinin ve ailelerinin tüm dünyaya emsal teşkil eden mücadelesini saygıyla selamlıyoruz.

Ne yazık ki, soykırımcı Türk devletinin masum Kürt halkına yönelik insanlık dışı saldırıları bugün de tüm şiddetiyle devam etmektedir. 24 Mayıs 2024 günü Amed’in Licê ilçesine bağlı Nenyas’ta değerli yurtsever Mehmet Yıldırım, Türk devleti tarafından kendi evinde ve ailesinin gözleri önünde vahşice katledilmiştir. Kürt halkının yeminli düşmanı olan faşist Türk devleti, daha önce de Yıldırım ailesinden Adnan Yıldırım’ı 3 Haziran 1994’te Savaş Buldan ve Hacı Karay ile birlikte kaçırarak katletmiştir. Şehit Mehmet Yıldırım’ın amcasının oğlu olan 18 yaşındaki Medeni Yıldırım ise, 28 Haziran 2013’te yapılan bir protesto sırasında Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu katledilmiştir.

VAHŞİCE SALDIRARAK ŞEHİT ETTİLER

Türk devleti tarafından 2008’de 3 yıl cezaevinde tutulan Mehmet Yıldırım, yurtseverlik duruşundan asla taviz vermeyen bir insanımızdı. Kendi köyünde, doğduğu topraklarda ailesiyle ve kimliğiyle onurluca yaşamaktan başka bir amacı yoktu. Ancak soykırımcı Türk devleti, bu ailenin hunharca katlettiği diğer fertleri gibi Mehmet Yıldırım’a da vahşice saldırarak şehit düşürmüştür. Bu olay da bir kez daha göstermiştir ki; onurluca yaşamakta ısrar eden her Özgür Kürt bireyi, soykırımcı devletin hedefindedir. Gerilla veya sivil bir insan olması fark etmemektedir. Mehmet Yıldırım, Kurdistan yurtseverliğinin büyük bir örneği olarak düşmana boyun eğmemiş, teslim olmamış ve tıpkı fedai bir militan gibi yurtseverlik onurunu korumak için direnmiş ve çatışarak şehadete ulaşmıştır. Mehmet Yıldırım’ın bu ilkeli yurtseverlik duruşu çok onurlu bir yiğitliktir. Çünkü soykırımcı düşmana bir kez daha esir düşmemek için şehadeti göze almıştır. 

Şehit Mehmet Yıldırım şahsında, Yıldırım ailesinin şehitlerini ve tüm faili belli şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Böylesine değerli ve onurlu yurtseverlik duruşuna layık olmak için daha büyük mücadele edeceğimizin ve kanlarını yerde bırakmayacağımızın sözünü veriyor, değerli Yıldırım ailesine ve tüm yurtsever Licê halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

GERİLLA EYLEMLERİ

Aynı açıklamada gerillanın gerçekleştirdiği eylemler ve işgalci Türk ordusunun saldırılarına ilişkin şu ayrıntılar yer aldı:

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

— 24 Mayıs saat 09:00’da Girê FM Direniş Alanı’ndaki kepçe orta otomatik silahlar ile hedeflenerek darbelendi ve bu kepçenin çalışması durduruldu.

— 24 Mayıs saat 15:25’te Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu.

— 26 Mayıs saat 15:30’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda yol yapmaya çalışan kepçeler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 kepçe imha edildi. 

— 26 Mayıs saat 17:10’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi. 

— 26 Mayıs saat 15:16’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi. 

Metîna bölgesi;

— 25 Mayıs saat 09:00’da Golka Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu. 

— 25 Mayıs saat 20:30’da ve 27 Mayıs saat 00:10’da Dergelê ve Golka Direniş Alanları’nı bombalayan saldırı helikopterlerine güçlerimizce müdahale edildi. 

— 26 Mayıs saat 11:30’da Golka Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylem sonucunda alanda yol yapmaya çalışan kepçe durduruldu. 

YASAKLI SİLAH KULLANIMI

İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar ile gerçekleştirdiği saldırılar;

— 24, 25 ve 26 Mayıs’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 53 kez zehirli kimyasal gazlar ve 4 kez de yasaklı patlayıcılar ile bombalandı. 

— 24 ve 25 Mayıs’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 8 kez patlayıcı yüklü dronlar ile bombalandı.

— 25 Mayıs’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 2 kez kimyasal gazlar ile bombalandı.

SALDIRILAR

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

— 25 ve 26 Mayıs’ta Xakurkê bölgesinin Kolît, Sinînê, Xinêrêya Jor alanları 3 kez, Metîna bölgesinin Dergelê, Şêlazê, Bazê Direniş Alanları 5 kez, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar Direniş Alanı 2 kez, Garê bölgesinin Zêvkê, Deşta Kafya alanları 4 kez olmak üzere toplam; 14 kez savaş uçakları ile bombalandı. 

— 24, 25 ve 26 Mayıs’ta Metîna bölgesinin Golka, Dergelê Direniş Alanları saldırı helikopterleri ile bombalandı. "