İklim anlaşması müzakereleri uzatmaya gitti

İskoçya'nın Glasgow şehrinde devam eden Birleşmiş Milletler zirvesinde Cuma günü bitmesi beklenen iklim anlaşmasına varma müzakereleri uzatmaya gitti. Müzakereler bu öğleden sonraya kadar devam edecek.

Zirvede anlaşma taslağının yeni bir versiyonu yayınlanarak ülkelere "kesintisiz kömür enerjisinin ve verimsiz fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik çabaları" hızlandırmaları çağrısında bulunuldu.

COP26'ya ev sahipliği yapan İngiltere küresel ısınmayı 1.5C ile sınırlandırma olasılığını canlı tutmak için bir anlaşmanın hayati önemini herkesin görmesini sağlamak için büyük bir çaba gösterildiğini ifade etti.

2015 Paris Anlaşması'nda ülkeler, sıcaklık artışlarını 2C'nin "çok altında" sınırlamayı taahhüt etti ve fırtınalar, kuraklık, mahsul kıtlığı, sel ve hastalıkların en tehlikeli etkilerinden kaçınmak için bunları 1,5C ile sınırlamaya çalıştı.

Bilim insanlarına göre küresel ısınmanın 1.5C'de tutulması, küresel emisyonların 2030 yılına kadar %45 ve yüzyılın ortasına kadar genel olarak sıfıra indirilmesi ile mümkün olabilir.

Ancak ülkelerin 2030'a kadar emisyon kesintileri için eylem planlarını güncellemeleri gerekmesine rağmen, son taahhütler dünyayı hedefe ulaşmanın ötesinde tutuyor.

İlk anlaşma taslağında yer alan ve 1,5 dereceyi canlı tutmanın anahtarı olan " fosil yakıtlar için kömür ve sübvansiyonların aşamalı olarak kaldırılmasını hızlandırma " çağrısı, müzakerelerde bir darbeden kurtuldu, ancak Suudi Arabistan ve Rusya. Cuma sabahı yayınlanan ikinci taslakta, taraflara "kesintisiz" kömür enerjisini aşamalı olarak bırakma ve "verimsiz" fosil yakıt tasarrufları çağrısında bulunuyor.