AB: HDP’ye yönelik baskılardan ciddi şekilde endişeliyiz

HDP’ye yönelik son dönemlerde artan baskılara ilişkin bir açıklama yapan AB Komisyon Sözcüsü Peter Stano, “HDP’ye yönelik artarak devam eden baskılardan ciddi şekilde endişelidir” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, son dönemlerde HDP'ye yönelik artan baskılara ilişkin açıklama yaptı.

“Avrupa Birliği; son zamanlarda tutuklamalar, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve siyasi motivasyonluymuş gibi görünen yargısal işlemler ile milletvekillerinin parlamento dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimleri şeklinde kendisini gösteren HDP’ye yönelik artarak devam eden baskılardan ciddi şekilde endişelidir” diyen Stano, şöyle devam etti: “Bu gelişmeler, Türkiye’nin AİHM’in Sayın Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararını uygulamadığı ve HDP’nin yüzlerce yerel siyasetçisinin, seçilmiş yetkilisinin terörle ilgili suçlamalarla tutuklandığı mevcut durumu pekiştirmektedir.

İddia edilen herhangi bir kabahat veya suç kanuni prosedürlere tabi tutulmalı ve masumiyet karinesi korunmalıdır.

Uzun süredir Avrupa Konseyi üyesi ve AB'ye aday ülke olarak Türkiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeli, siyasi örgütlenme özgürlüğü dahil olmak üzere demokratik sistemini korumalıdır.”