Akdamar Adasının karşısına taş ocağı ruhsatı verildi

Van’ın doğal güzelliklerinden ve tarihi mekanlarından biri olan Akdamar Adası’nın karşısındaki alana AKP’li Gevaş Belediyesi taş ocağı ruhsat verdi.

Son yıllarda yapılan HES’ler, mermer ocakları ve taş ocakları nedeniyle doğal anlamda büyük tahribata uğrayan Van’da şimdi de Akdamar Adası’nın karşısındaki alanda taş ocağı açılacak. Gevaş Belediyesi’nin taş ocağına ruhsat vermesi ciddi tepkilere de neden oldu.

AKP’Lİ BELEDİYENİN SAVUNMASI: ÇED RAPORU VAR!

AKP’li Gevaş Belediyesi Akdamar Adası karşısındaki yerleşkede taş ocağı işletmesine ruhsat vererek, adanın siluetini yok ederken, savunması ise “ÇED raporu var, herhangi bir doğal zarar olmayacak.”

Taş ocağı kararına tepki gösteren Van halkı, sosyal medyada imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya katılan Vanlılar, “Dünyada belki de eşine az rastlanır bir şekilde sahilde insanların suya girdiği bir alanın hemen üstünde bir taş ocağı açmak görülmüş şey değil. Ayrıca bu bölge belki de doğunun en çok turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahip iken yapılan taş ocağının görüntüsü ile ilçeye çok çirkin bir görünüş kazandırılmış oldu. Bölgede sahile uzak birçok taş ocağı yapılabilecek yerler varken buraya yapılması Gevaş’ın doğasına, insanına yapılmış bir haksızlıktır.  Bu taş ocağına verilen ruhsatın ve ÇED raporunun iptal edilmesini ve taş ocağının kapatılmasını istiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi.