Arjantin GDO’lu buğday satışını yasallaştırıyor

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin zararlarına karşı duyarlılığın arttığı bir dönemde Arjantin, dünyanın bu türden ilk buğdayını satacak ülke olmaya hazırlanıyor.

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) sağlığa zararları nedeniyle birçok ülkede ya yasaklanıyor ya da çok sınırlı oranda kullanımına izin veriliyor. Birçok ülkede tarımsal ürünlerde ‘GDO’ bulunmadığına dair etiketlemeler de zorunlu.

Ancak Arjantin’den yapılan açıklamada, GDO’lu buğday satışına izin verildiği duyuruldu. HB4 adı verilen ve kuraklığa karşı daha dayanıklı olduğu savunulan bu türün satışına dair karar, hükümet bağlı Ulusal Bilimler ve Teknoloji Konseyi (Conicet) tarafından ilan edildi.

Her yıl 11 milyon tonun üzerinde buğday ihracatı gerçekleştiren ülkenin tartışmalı kararında, söz konusu buğday türünün yüzde 20 daha fazla randıman verdiği savı da öne sürülüyor. Bioceres adlı şirket ile Litoral Ulusal Üniversitesi ortaklığıyla yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen HB4 türü iklimsel etkilerden etkilenen klasik buğday tarımına ‘alternatif çözüm’ olarak sunuluyor.

Arjantin’in bu kararıyla buğday ihracatının gerçekleştirilmesi için ise temel müşterilerinden Brezilya’nın da onayı gerekiyor. Zira buğday ihracatının yüzde 45’i bu ülkeye yapılıyor. Endonezya, Şili ve Kenya ise, diğer önemli buğday ithalatçıları olarak öne çıkıyor.