Avrupa’nın yedi büyük nehrinde maske tespit edildi

Tara Vakfı, Avrupa’nın yedi büyük nehrinde eldiven ve maskelerin tespit edildiğini belirterek, sağlık kriziyle bağlantılı plastik kirliliği konusunda uyardı.

Pazar günü France Inter radyosuna konuşan Tara Vakfı sözcüsü Romy Hentinger, Tara’nın ortak laboratuvarlarında çalışan bilim insanlarının, Avrupa’nın yedi nehrinin plajları ve kenarlarında “sistematik bir şekilde maske ve eldiven bulduklarını” belirtti.

Sözcü, sözkonusu eşantiyonların Haziran ayı içerisindeki çalışmalar sırasında alındığını sözlerine ekledi.

Bu durumun endişe verici olduğunu kaydeden Hentinger, ortaya çıkan sonuçtan hareketle başka maske ve eldivenlerin denize ulaşmış olabileceğine dikkat çekti.

Sözcü tek kullanımlık koruma maskelerinin çok ince olduğu ve hızlıca çözüldüğünü ifade etti.

İnceleme yapılan nehirler, 2019’da da keşif yapılan dokuz büyük Avrupa nehri arasında bulunuyor: Tamise, Elbe, Ren, Seine, Ebre, Rhonei Tibre, Garonne ve Loire.

2019’da Mayıs’tan Kasım’a kadar sürdürülen araştırmalarda da sulardan alınan eşantiyonların yüzde 100’ünde mikroplastik varlığına rastlanmıştı. Bilim insanlarına göre nehirlerde bulunan mikroplastikler, inanıldığının aksine denizlerde de ultraviyole ışınlar ve tuzun etkisiyle bozulmuyor.