Avustralya’daki yangınlarda 400’ü aşkın kişi öldü

Avustralya’yı aylarca etkisi altına alan büyük orman yangınlarının, hava kirliliği yoluyla dolaylı bir şekilde yüzlerce ölüme yol açtığı bildirildi.

Orman yangını krizinin sona ermesi üzerinden bir ayı aşkın bir zaman geçti. Avustralya halen yaralarını sarıyor.

Eylül 2019 ile Şubat 2020 arasında ülkeyi kasıp kavuran orman yangınları devasa bir ekolojik felakete yol açtı.

Bir milyarı aşkın hayvan can verdi. Binlerce ev kül oldu, 33 kişi alevler arasında kalarak hayatını kaybetti.

The Medical Journal of Australia dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yangınlar dolaylı olarak da çok sayıda kişinin ölümüne neden oldu.

417 KİŞİ DOLAYLI BİR ŞEKİLDE HAYATINI KAYBETTİ

Çoğunluğu dumanların yol açtığı hava kirliliğinden kaynaklı olarak, 417 kişinin hayatını kaybettiği sonucuna ulaşıldı.

Tasmanya Üniversitesinde atmosferik kirlilik uzmanı araştırmacı Fay Johston, yangınların yol açtığı hava kirliliği haritası eşliğinde ölüm oranları konusunda tahmin yürüttüklerini belirtti.

Bu yöntemle elde edilen verilere göre, 1.305 kişi orman yangınları nedeniyle astım krizi geçirerek acil servislerde tedavi altına alındı. Bununla birlikte 3 bin 151 kişinin de solunum sorunları nedeniyle hastanelere kabul edildiği belirtildi.

ZEHİRLİ DUMANLAR NÜFUSUN YÜZDE 80’İNİ ETKİLEDİ

Aynı araştırmaya göre, yangınların ortaya çıkardığı zehirli dumanlar, haftalar boyunca Avustralya sakinlerinin yüzde 80’ini etkiledi. Bu da yaklaşık 20 milyon kişiye denk geliyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından Şubat ayı sonunda yayınlanan başka bir araştırmada, nüfusun dörtte üçünün doğrudan veya dolaylı bir şekilde bu krizden etkilendiği kaydedilmişti.

5,8 MİLYON HEKTAR ORMANLIK ALAN YOK OLDU

Şubat sonunda yayınlanan iki araştırmada, son aylardaki orman yangınlarının ayrıca Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerinde 5,8 milyon hektar ormanlık alanı yok ettiği kaydedildi. Bahsedilen bu alan ülke ormanlarının yüzde 20’sine denk geliyor. Orman yangınları her yıl çıkıyor ancak son yangınlar, benzeri görülmemiş bir felakete yol açmıştı. Normalde orman yangınları her yıl ormanların yüzde 2’sini yok ediyordu.