Batı Sibirya’da anormal hava sıcaklıkları endişelendiriyor

Batı Sibirya’da mevsimine göre anormal derecede yüksek olan hava sıcaklıkları bilim çevrelerini endişelendiriyor.

Batı Sibirya’da kış mevsim çok yumuşak geçti. Uzmanlara göre Ocak ayından bu yana bölgede hava sıcaklıkları, normalin 3 ila 6 derece üzerinde yer alıyor. Bu durum karın erken erimesine yol açtı ve sıcaklık derecesi de böylece yükseldi.

Salı günü Novossibirsk ve özelliklede kutup çemberinin ötesinde hava sıcaklıkları 29 derece olarak ölçüldü.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü araştırmacısı Martin Stendel, “1950 yılı sonundan beri var olan verilere baktık. Kış mevsiminde büyük sıcaklık anormallikleri sıklıkla yaşanıyor ama Mayıs ayında değil” dedi.

Stendel, “1950’li yıllara kadar giden bu verilerde, bu yıl olduğu gibi ortalamanın üzerinde sıcaklıkların yaşandığı bir Mayıs ortasını görmedim” diye ekledi.

Yılın bu döneminde genellikle sıfırın altında sıcaklıklara alışık olan Arktika kenti Khatanga’da geçen Cuma günü hava sıcaklığı 25 olarak ölçüldü.

Diğer bir alarm verici durum ise Sibirya’daki orman yangınları oldu. Bu bahar yangınlar çok erken başladı ve geçen yıl aynı döneme göre çok daha boyutlu hale geldi. Yangınlar da sıcaklığın artmasına katkıda bulunuyor. Zira Arktika’da ne kadar orman yangını çıkarsa, rüzgarla buzullara konan ve karartan siyah karbon da o kadar fazlalaşıyor. Buzullar tamimiyle beyaz olmadığı için de daha fazla güneş ışını emiyor ve böylece daha fazla ısınarak erimesi daha hızlı hale geliyor.