Bir kent daha elektrikli trotinetleri yasaklıyor

Daha ekolojik olduğu iddiasıyla son yıllarda yaygınlaşan ancak ciddi tehlike oluşturan elektrikli trotinetlere karşı her geçen gün yeni yasaklar geliyor.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da belediye, kentin işlek veya yoğun nüfuslu semtlerinde elektrikli trotinet kiralama veya park etme yasağı getirdi. Belediye, yıllardır tüm dünyada tartışmaların odağında olan elektrikli trotinetler hakkındaki en ağır yaptırım kararlarından birine imza atmış oldu.

1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak karara gerekçe olarak özellikle yaşlı bireylerin yaşamlarının tehlikeye atılması gösterilirken, Belediye Meclis’inin de kararı onaylamasına kesin gözüyle bakılıyor. Kentte sadece geçtiğimiz yıl 300’ü aşkın trafik kazasının trotinetler nedeniyle gerçekleştiği bildiriliyor.

Elektrikli trotinetler son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşıyor. Ancak özellikle yoğun nüfuslu büyük şehirlerde hem yayalar hem de bisikletliler için ciddi tehlike arz ediyorlar. Son olarak geçtiğimiz yıl Singapur’da elektrikli trotinetler tümüyle yasaklanırken, Fransa’da ise kaldırımda sürme yasağı getirilmişti. Almanya’da da kaldırımlar, yaya yolları ve motorlu araçlara kapalı caddelerde sürülmesi yasaklanmıştı.