Bosna’da yüzlerce mülteci kar ve soğukta yaşamak zorunda

Bosna’da Aralık ayının sonunda yaşadıkları kampın yanması sonucunda açıkta kalan yüzlerce mülteci hala kış ortasında çadırsız bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Bosna’nın Hırvatistan sınırı yakınlarındaki Lipa kampında geçtiğimiz Aralık ayının başında yangın çıkmıştı. Yangın ardından Avrupa’ya gelmeye çalışan yüzlerce mülteci yaşamını çadırsız bir şekilde sürdürmeye çalışıyor.

Bosna ordusunun yeni çadırlar kurması gerekiyor, ancak bunun Nisan ayından önce olmayacağı belirtiliyor.

APF’nin haberine göre, Avrupa yollarında Bosna’da sıkışmış kalmış mülteciler dondurucu soğukta açıkta yaşamak zorunda kalıyor.

Çoğunluğu Afgan ve Pakistanlı 1300 kişinin yaşadığı kamp, 23 Aralık’ta Uluslararası Göçmen Örgütü’nün çekilmesi ardından yanmıştı.

Yangın çıktığı bölgeye Bosna ordusu 20 dolayında çadır kurdu, göçmenlerin büyük bir çoğunluğu ise kampın bulunduğu bölgedeki ormanlık alanda yaşıyor.

YENİ BİR KAMP KURULACAK AMA NİSANDAN ÖNCE DEĞİL

30’lu yaşlardaki Pakistanlı Essad Ali, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Su yok, elektrik yok, banyo yapma imkanı hiç yok. Sadece kar ve yağmur var. İnsanların hiçbir ilacı yok. Bunların hepsi büyük sorun. Sadece az miktarda yiyeceğimiz var” dedi.

Bihac belediye başkanı Suhret Fazliç ise yaptığı açıklamada geçici çadırların 900 kişiyi barındıracağını ve ısıtma sisteminin olacağını söyledi. Geçici kampın önümüzdeki günlerde kurulacağı da belirtiliyor.

Kızılhaç gönüllüleri ise her gün bin dolayında kişiye yemek dağıtıyor.

Yerel temsilci Selam Midzic, göçmenlerin kalması ve herkesin yardım etmesi gerektiğini belirtti.