Guterres: İklim için birlik olmazsak kayboluruz!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgını ile birliksizliğin zararlarını gözler önüne serildiğini belirterek, devletlerin küresel ısınmaya karşı mücadele için ortaklaşması gerektiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri, 21 Eylül'deki Genel Kurul toplantısı öncesi AFP'ye yaptığı açıklamada,

Guterres, "Virüsün yayılmasını kontrol altına almadaki başarısızlığın, yeterli uluslararası koordinasyon olmadığı için (...) ülkelere rotalarını değiştirmeleri gerektirdiğini anlatması gerektiğine inanıyorum" dedi.

BM patronu, "Onlar (Devletler), kendi başına salgından çok daha ciddi olan iklim tehdidi karşısında birlikte hareket etmelidir - bu, gezegenimiz ve bizim hayatlarımız için varoluşsal bir tehdittir" diye ekledi.

"Ya birleşiriz ya da kayboluruz" diyen Guterres, özellikle "enerji, ulaşım, tarım, endüstri alanlarında gerçek dönüştürücü önlemler almaya" çağırdı. Guterres, "aksi halde kayboluruz" vurgusunda bulundu.

Covid-19 salgını nedeniyle, 2020 için planlanan önemli uluslararası iklim toplantıları ertelenmek zorunda kalmıştı. Bu da iklim değişikliklerine karşı mücadelede yeni gecikmelerin yaşanacağı endişesine yol açtı.