‘Halka HES ile yeni travmalar yaşatılıyor’

Zorê Çayı’na yapılacak HES’e tepki gösteren TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu, “HES ile yöre halkının sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel travmalarla yüz yüze kalacağı anlamına gelmektedir” dedi.

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu, Zorê Çayı üzerinde yapılacak Hidroelektrik Santrali’ne (HES) ilişkin basın toplantısı yaptı. Sason ilçesine bağlı Balbaşı (Herîvê) köyü ile Amed’in Kulp ilçesine bağlı Kayahan (Xweşika) Mahallesi arasında geçen Zorê Çayı üzerinde HES yapılmasına dair Batman İl Genel Meclisi karar aldı.

Konuya ilişkin Makina Mühendisleri Odası Temsilciliği’ndeki açıklamaya, TMMOB’a bağlı oda üyeleri ve Hasankeyf Yaşatma Girişimi Sözcüsü Rıdvan Ayhan katıldı. 

ÇED RAPORU

Hazırlanan basın metnini okuyan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ahmet Bülent Tekik, yapılmak istenen proje için 2014 yılında ÇED olumlu raporu alındığını hatırlatarak, projenin onaylanması için yapılan başvuruların İl Genel Meclisi tarafından  “Ekolojik, tarımsal, sismik, hidrolojik, çevresel, sosyal ve ekonomik” gerekçelerle reddedildiğini söyledi. 

Batman Valiliği’nin yeniden başvurusu üzerine Batman İl Genel Meclisi tarafından gerekli onayın 19 Kasım 2020 yıllında alındığını kaydeden Tekik, “Bölgenin genel geçim kaynağının tarım, bağcılık ve hayvancılık olduğu düşünüldüğünde HES Barajı yörenin geçim kaynakları üzerinde ciddi bir tehdit oluşturacaktır. Baraj, geçimini büyük oranda bağcılık ve hayvancılıkla sürdüren yurttaşların su kaynaklarına erişimini zorlaştıracak ve belki de yeni bir göç dalgasına sebep olacaktır. Zira HES yapımına itiraz eden köylülerin büyük çoğunluğu çevresel etkilerin yanında ekonomik etkenleri de öne sürmüşlerdir” ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİ

HES projesinin bilim ve mantıkla izah edilebilecek bir durum olmadığını dile getiren Tekik, “Sason ilçemizin 1’inci derece deprem bölgesi olması da söz konusu alanda tutulacak olan muazzam su kütlesinin sismik risklerini göz önüne almamızı gerekli kılmaktadır” dedi. Hasankeyf gibi antik bir kentte yapılan barajın insanlar üzerinde yarattığı sosyal ve kültürel tahribata dikkat çeken Tekik, “HES Barajı ile bölgede yeni bir göç dalgasının başlaması, kendi topraklarından ve üretim zincirinden kopan yöre halkının sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel travmalarla yüz yüze kalacağı anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu. 

Tekik, TMMOB olarak doğaya sahip çıkmaya devam edeceklerini kaydetti.