HDP: İktidar su varlıklarını yok ediyor

HDP, AKP-MHP iktidarı ve sermaye çevrelerinin su varlıklarını yok ettiğine dikkat çekti, "Kuraklık 2022 yılında Türkiye için çok daha büyük bir sorun haline gelecektir" dedi.

HDP Ekoloji Komisyonu eş sözcüleri Menekşe Kızıldere ve Naci Sönmez tarafından yapılan yazılı açıklamada, "22 Mart, Birleşmiş Milletlerin küresel su politikalarının gözden geçirilmesi için ilan ettiği Dünya Su Günü maalesef bu yıl da devletlerin bir insan hakkı ve canlı hakkı olan suyu ticarileştirmesinin gölgesinde anılmaktadır" denildi.

Açıklamada, "2022 yılında ekolojik varlıkların var olma hakkı sistemlerin devamlılığı gözetilmeden sadece rant, büyüme ve gelişme odaklı devlet politikaları ile kendini devam ettiremeyecek durumdadır. Maalesef günümüzde hala su dünya devletleri tarafından bir varlık değil kaynak olarak görülmektedir" diye kaydedildi.

'BU YIL SORUN BÜYÜYECEK'

Açıklamada şunlar da kaydedildi:

"Türkiye'de ise ciddi seviyelere ulaşan bir su krizi yaşanmaktadır. Mevcut iktidarın yürüttüğü enerji ve inşaat politikaları diğer tüm ekolojik varlıklar üzerinde olduğu gibi su üzerinde de var olmayı tehdit eden bir baskı oluşturmuştur. 2022 yılında Türkiye’de su varlıkları kirletilmiş, zarar görmüş hatta yok edilmiştir. Karadeniz, Kürdistan, Marmara ve Ege illeri başta olmak üzere neredeyse ülkedeki her akarsu sermaye tarafından ya kirletilmiş ya da tutsak edilmiştir. 2022 Türkiye'sinde su varlıkları sermaye ve iktidarın tecridinde yok edilmektedir.

2021 yılı başında 41 ilde başlayan kuraklık yıl sonunda 81 ile yayılmış ve 2022 yılında da devam etmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 24 aylık (Mart 2020-Şubat 2022) kuraklık verileri incelendiğinde 22 Mart 2022’de şiddetli ve çok şiddetli kuraklığın Türkiye’nin %90’ına yani 73 iline yayıldığını görmekteyiz. Özellikle yoğun orman alanlarının olduğu bölgelerin 2022 yılı başında dahi çok ciddi bir kuraklık yaşıyor olması 2022 yazında tekrar ciddi orman yangınları yaşanması tehlikesini anlamına gelmektedir. Bu durum 2021 yazında yaşanan iklim krizi kaynaklı devasa yangınlar sonrasında hiçbir sözün tutulmadığını, hiçbir önlemin doğru şekilde alınmadığını göstermektedir.

Kuraklık 2022 yılında Türkiye için çok daha büyük bir sorun haline gelecektir. Öncelikle tarım ve gıdayı etkileyen kuraklık hali hazırda yaşanan ekonomik krizi derinleştirip halkın çok ciddi bir sosyoekonomik kriz yaşamasına sebep olacaktır.
Mevcut iktidar, su varlıklarından hatta tüm ülkeden bir an evvel elini çekmelidir."