Küresel ısınma: 7 yıl içinde 1.5 santigrat derece eşiği aşılabilir

Küresel Karbon Projesi’nden bilim insanları, küresel ısınma için belirlenen 1.5 santigrat derece eşiğinin aşılmasının "artık kaçınılmaz" olduğu uyarısında bulundu.

Dubai'deki BM iklim toplantısına sunulan araştırmaya göre, bu eşiğin aşılma ihtimali yüzde 50/50 ve sadece yedi yıl içinde gerçekleşme olasılığı bulunuyor.

2015 yılında Paris Anlaşması'nda dünya liderleri tarafından belirlenen +1.5 santigrat derece eşiği, tekrarlanan sıcak hava dalgaları ve doğaya verilen zararın önlenmesi amacıyla konulmuştu.

Ancak, Küresel Karbon Projesi'nin yaptığı karşılaştırmalı çalışmaya göre, dünya genelinde 2023 yılında kömür, gaz ve petrol kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonları yeni bir rekora ulaşacak.

Çalışmayı yöneten İngiliz İklim bilimci Pierre Friedlingstein, COP28'de bir araya gelen liderlerin fosil yakıt emisyonlarını hızla azaltmak zorunda olduklarını belirterek, "Mevcut durum ile +1.5 santigrat derece eşiği arasındaki zaman hızla daralıyor, bu nedenle şimdi harekete geçmemiz gerekiyor" dedi.

Bilim insani Friedlingstein, fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik önlemlerin hala yetersiz olduğunu ve acil eyleme geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Araştırma, 2023 yılında dünya genelinde atmosfere eklenen toplam küresel karbondioksit emisyonlarının 40,9 milyar tona ulaşacağını tahmin ediyor. Bu rakamın 1960 yılına göre dört kat daha fazla olduğu belirtilirken, emisyon eğrisinin on yıllık bir platoda seyrettiği ifade edildi.

Çalışmada özellikle Brezilya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Endonezya'daki ormansızlaşmanın etkili olduğu, fosil yakıt ve çimento kullanımından kaynaklanan emisyonların kontrol dışı kaldığı vurgulandı.

Kömür, petrol ve gazın hala yaygın olarak kullanıldığı, özellikle Çin ve Hindistan'da artan emisyonlara dikkat çekilirken, küresel emisyonların yüzde 28'ini temsil eden 26 ülkede fosil yakıt emisyonlarının azaltılması için çaba sarf edildiği ifade edildi.

Bilim insanları, 2024 yılının küresel ısınma açısından zorlu bir yıl olabileceğine işaret ederek, El Niño iklim fenomeninin güç kazanmasının bitki örtüsüne zarar vererek karbon emisyonlarının bir kısmını absorbe etme kapasitesini azaltabileceğini belirtti.