Okyanus diplerinde 14 milyon ton mikroplastik var

Yapılan yeni bir araştırmaya göre okyanusların derinliklerinde yüksek miktardaki atıkların ayrışmasından doğan 14 milyon ton mikroplastik var.

Araştırma Avustralya Ulusal Araştırma Ajansı tarafından yapıldı. Frontiers in Marine Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, okyanus diplerindeki mikroplastikler, daha önce yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlardan 25 kat daha fazla.

Avustralyalı kurum CSIRO, okyanus diplerindeki mikroplastiklere ilişkin küresel değerlendirmesi için 3 bin metre derinliğe kadar eşantiyon toplayabilen bir denizaltı robotu kullandı.

Araştırmanın temel yazarlarından Denise Hardesty, "Araştırmalarımız okyanus derinliğinin mikroplastiklar için bir kuyu olduğunu gösterdi" dedi.

Bilim insanları, yüzen atıkların çok sayıda olduğu alanlarda, deniz diplerindeki mikroplastik fragmanlarının da genellikle daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Araştırmayı yöneten Justine Barrett, "Okyanusa ulaşan plastik kirliliği bozularak çözüldükten sonra mikroplastiklere dönüşüyor" dedi. Barrett, "Sonuçlar, mikroplastiklerin gerçekten de okyanusun dibine battığını gösteriyor" diye ekledi.

Hardesty ise, ekosistemleri, vahşi yaşamı ve insan sağlığını etkileyen denizdeki plastik kirliliğine çözüm bulmak için önlemlerin acil olarak uygulanmasını istedi.