Ordulular direnişte: Taş ocağı istemiyoruz!

Ordulular, Kabataş ilçesinde yeniden açılması gündemde olan taş ocağına karşı direnişte.

Karadeniz'de yapılmak istenen taş ocakları Ordu’da protesto edildi. Rize’nin İkizdere ilçesindeki direniş devam ederken, Ordu’nun Kabataş ilçesinde de halk, bölgelerine yapılmak istenen taş ocağına tepki gösterdi. Alankent Mahallesi’nde bulunan ve en son 8 yıl önce çalışma yapılan taş ocağı yeniden açılmak isteniyor. Haberin duyulması üzerine halk, sokağa çıkma yasağına rağmen bölgeye giderek, “Daha önce belediye tarafından işletilen taş ocağının bu kadar zararlı olacağını düşünemedik” diyerek, aynı sıkıntıları yaşamak istemediklerini belirtti.

HALKTAN TEPKİ

Alankent Muhtarı Veli Altuntaş, mahalleliler olarak taş ocağına karşı olduklarını vurgulayarak, “Sokağa çıkma yasağı gelene kadar mahalle halkı her gün taş ocağı alanına gelerek tepki gösteriyordu. Yediden yetmişe hiçbirimiz istemiyoruz. Patlama olduğunda başımıza taş yağıyor. Artık istemiyoruz. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Gazetelerde, televizyonlarda haber oldu halkın tepkisi. Yetkililerden beklentimiz, mağduriyetimizi görmeleri ve taş ocağını iptal etmeleri” dedi.
Mustafa Yabul, “Hem evler zarar görüyor hem de can güvenliğimiz tehdit altında oluyor" derken, Musa Akçil de fındıkların, meyvelerin zarar gördüğünü dile getirdi. Hasan Yüksel de “Susuz kalacağız. Hatta patlama nedeniyle sularımız kirlenebilir" diye belirtti. Hacı Yabul ise "Geleceğimizi yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Hakkımızı korumak için her yolu deneyeceğiz" diye konuştu.
Konuya dair açıklama yapan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da "Kimi para kazanmak için yaşam alanlarını yok ederken halk ise, geleceklerini tehdit eden taş ocağına karşı mücadele veriyor" diye konuştu.