Sadece bir günlük askeri harcamalar on milyonları açlıktan kurtarabilir

On milyonlarca kişinin yaşadığı açlık tehlikesine dikkat çeken STK’ler, dünya ülkelerinin sadece bir günlük askeri harcamalarını ayırmalarıyla sorunun üstesinden gelineceğine dikkat çekiyor.

Birleşmiş Miletlere (BM) bağlı kurumların başta Afrika’da olmak üzere dünyadaki açlıkla mücadele için yardım çağrıları ardından yüzlerce uluslararası sivil toplum kuruluşu (STK) tarafından yapılan ortak açıklamada, acilen harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı. 

260 ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren STK tarafından BM’ye bağışta bulunan ülkelere yönelik kaleme alınan mektupta, açlıkla mücadele için bu yıl ek olarak talep edilen 5,5 milyar dolarlık acil fonların sağlanması istendi. Daha önce Dünya Gıda Programı (WFP) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yapılan çağrılara atıfta bulunulan mektupta, 34 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna işaret edildi.

26 SAATLİK ASKERİ HARCAMALARA DENK GELİYOR

“Bu kişiler aç değiller, aç bırakıldılar” denilen mektupta, iki kuruluş tarafından 2021 yılı toplamında 7,8 milyar dolarlık fon talep edildiği hatırlatıldı. Mektupta, buna rağmen bağışçı ülkelerin şimdiye kadar bunun sadece yüzde 5’lik kısmını karşıladıklarına dikkat çekildi.

Dünya ülkelerinin tüm sorunlar ortada dururken trilyonlarca doları askeri harcamalara yatırdıkları gerçeğinin ifade edildiği mektupta, sadece 26 saatlik askeri harcamaların açlıkla mücadeleye yatırılması halinde yeterli fonun oluşturulacağının altı çizildi.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA DAHA DA ARTACAK

BM’nin aralık ayındaki tahminlerine göre, tüm dünyada yaklaşık 270 milyon kişi açlık yaşıyordu veya yeterli beslenemiyordu. Bu kişilerin 174 milyonluk bir kesimi ise kötü beslenme veya gıda yetersizliği nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıyaydı.

STK’lerin mektubunda, önlem alınmaması halinde önümüzdeki aylarda bu sayının artmaya devam edeceği uyarısı da yapıldı.