Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon raporunu açıklayacak

Ülkede incelemelerde bulunan Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, hazırladığı raporu 27 Mart’ta kamuoyu ile paylaşacak.

Türk devletinin uyguladığı tecridi gözlemlemek için İstanbul ve Amed’de 24-29 Ocak tarihlerinde siyasi partiler, barolar ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapan Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, hazırladığı raporu online basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacak.

 Online basın toplantısı için hazırlanan çağrı metninde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride vurgu yapıldı.

 'İMRALI SİSTEMİ İNSANLIK DIŞI'

Metinde şöyle denildi:

"Abdullah Öcalan, ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkûm edilen binlerce tutsaktan biridir. Kendisi 16 Şubat 1999'dan beri İmralı Adası Cezaevi'nde tek başına tutulmaktadır. Mart 2015'te diğer cezaevlerinden Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş ada cezaevine nakledilmiştir. Abdullah Öcalan, kısa bir yargılamanın ardından önce idam cezasına çarptırılmış, ancak bu ceza daha sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmiştir. Bu, Türkiye bu uygulamayı kaldırana kadar Sayın Öcalan'ın katı hücre hapsi altında kalacağı anlamına gelmektedir.
Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi, İmralı Adası'ndaki F tipi yüksek güvenlikli cezaevindeki koşulları incelediği Ağustos 2020 raporunda, Öcalan'ın tutukluluk koşullarının insanlık dışı olduğunu belirtmiştir. Temmuz 2011'den bu yana birkaç ziyaret dışında avukatlarıyla görüşmesine izin verilmiyor. Avukatların yanı sıra mahkumların aileleriyle görüşmelerine de izin verilmiyor. Abdullah Öcalan, avukatlarıyla en son 7 Ağustos 2019 tarihinde; ailesiyle ise 3 Mart 2020 tarihinde görüşmüştür. İmralı'daki diğer üç mahpus da aynı uygulamaya tabi tutuluyor. 25 Mart, Sayın Öcalan'la görüşülebilmesinin üzerinden geçen ikinci yılı işaret etmektedir. Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon olarak 27 Mart'ta bir basın toplantısı düzenleyerek son Türkiye ziyaretimizle ilgili raporumuzu açıklayacağız.”

 Zoom'daki basın toplantısı 27 Mart'ta saat 11.00'da düzenlenecek.