Buldan: Seçimlere hazırız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Batman kongresinde yaptığı konuşmada bir an önce erken seçime gidilmesini isteyerek, “Biz her yönüyle hazırız. Seçimlere hazır olduğumuzu Batman’dan deklare ediyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.

Kongrenin yapıldığı, Mezopotamya Caddesi üzerindeki bir salona "HDP'liyiz her yerdeyiz, şimdi HDP zamanı", "Örgütlenelim, faşizmi yenelim, tecridi kıralım" ve "Genç başladık, genç başaracağız" yazılı pankartlar asıldı. Salonda ayrıca Salon, Garibe Gezer, Aysel Tuğluk ve Sakine Cansız’ın posterleri dikkat çekti.

Binlerce kişinin katıldığı kongre sırasında sık sık “Bijî berxwedana HDP’ê” sloganı atıldı.  

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP’li milletvekiller ile Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi, CHP, Gelecek Parti ve Demokrat Parti yöneticileri de kongreye katıldı.

Önce divan üyeleri seçildi ve bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. HDP Batman İl Eşbaşkanları Fatma Ablay ve Ömer Kulpu, katılımcılara teşekkür etti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Mücadeleden asla vazgeçmeyen, direngen Batman halkı, umudun güçlü sesi sevgili kadınlar ve gençleri” selamladı.

“HDP’yi kriminalize etmeye çalışanlar gelsin Batman’a baksın. Bu halka, bu salona baksınlar. Bizler sizlerle güçlüyüz. Gücümüzü, irademizi, kararlılığımızı, dik duruşumuzu Batman halkından alıyoruz” diyen Buldan, “Saldırmalarının tek amacı gittikçe büyüyen, güçlenen HDP’dir, halkımızdır” vurgusunda bulundu.

Saldırıları ve kumpas davalarını boşa çıkacaklarını kaydeden Buldan, “Bize yapılanların sadece yüzde 5’i AKP’ye yapılmış olsaydı bugün AKP çoktan tasfiye olmuştu” dedi.

AKP ve ırkçı ortağı MHP’ye seslenen Buldan, bunların artık yarı yolda kaldıklarını ve ilerleyemediklerini ifade etti. HDP’yi sürekli hedef gösteren MHP’nin “artık sıfırın altına düştüğünü” söyleyen Buldan, “İki ortak Türkiye’yi bir uçurumun kenarına getirdi. Türkiye halkları, başta Kürtler olmak üzere ezilen bütün haklar, mazlumlar, zalimlerden AKP ve MHP iktidarından artık bıktı. Onlar bu ülkede açlığı, sefaleti, işsizliği, yoksulluğu yarattılar. Halkın iradesini gasp ettiler. Batman halkının iradesini gasp ettiler” şeklinde konuştu.

Buldan, “HDP bu ülkede umut olmaya, bütün sorunları çözmeye aday bir partidir. Barışı, demokrasiyi, özgürlükleri isteyen, hakkı, hukuku adaleti isteyen tek parti vardır; O da HDP’dir” diye ekledi.

Buldan şöyle davam etti:

“Ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorunu çözülmeyi bekleyen ve her gelen iktidarın çözmeden gittiği ve kendisinin çözüldüğü, yine AKP ve MHP’nin de Kürt sorununu tanıyan, sonra çözüldü diyen ve en son 'Bu ülkede Kürt sorunu yok' diyen iktidara hatırlatmak isteriz. Bir halkın dilini, kimliğini, kültürünü inkar ederseniz, siyasetçilerini cezaevlerini gönderirseniz, her gün fezleke hazırlar, soruşturma başlatırsanız, belediye eşbaşkanlarının yerine kayyumları atarsanız bu sorunu çözdük diyemezsiniz.

İmralı’da Abdullah Öcalan'ın 'bana bir hafta verin ben bu sorunu çözerim' demesine rağmen tam 6 yıldır, 2015’ten beri kesintisiz bir tecrit uyguluyorsunuz. Kendi yasalarınızı bile uygulamaktan kaçıyorsunuz. Bu yasalar cezaevinde olan hiçbir insanın ailesi ve avukatları ile görüşmesine engel teşkil etmiyor. Keyfi sebeplerle İmralı’da tecrit uyguluyorsunuz. Bu tecridin insanlık suçu olduğunu unutmayın. Bu insanlık suçunu asla kabul etmiyoruz. Bu insanlık suçunun bir an önce bitmesi, tecridin kaldırılması, İmralı başta olmak üzere her nerede uygulanıyorsa bu tecride bir an önce son verilmelidir.

Sevgili Batmanlılar, sevgili halkımız hiç kimse karamsarlığa kapılmasın. En ufak bir şüphe duymasın. Hiç kimse HDP'nin bu seçimlerde uygulayacağı strateji ile birlikte bir dahaki dönemde yönetimin bir parçası olacağını aklından asla çıkarmasın. Demokrasi güçleri, barış yanlıları, özgürlükleri isteyen, demokrasiyi savunanlarla büyük bir strateji geliştirerek bu ülkeyi yönetmeye aday olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Bunun için bir an önce sandıkların gelmesi, ülkenin bir erken seçime gitmesi için artık zamanın kalmadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Türkiye halkları seçim istiyor ama yüzsüzler, utanmazlar sandığı getirmekten kaçınıyorlar.

Buradan çağrı yapıyoruz; Eğer kendinize güveniyorsanız, seçim kararı alın, kurun sandıkları. Hep birlikte halkın hakemliğine başvuralım, halk kimi tercih ediyor görelim. Biz her yönüyle hazırız. Seçimlere hazır olduğumuzu Batman’dan deklare ediyoruz. Yarın da bir ay sonra da yapılsa HDP seçimlere, ülkeyi yönetmeye hazırdır. Batman halkına soruyoruz: Hazır mısınız? O zaman büyümeye devam edeceğiz, güçlenmeye, örgütlenmeye, mücadele etmeye, direnmeye devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından yeni yönetim seçilirken, il örgütünün yeni eşbaşkanları Hüseyin Sarık ve Hüriyet Kaytar oldu.