ADGB öncülüğünde alanlarda buluşan kitle : Hepimiz HDP’liyiz!

Demokratik Güç Birliği öncülüğünde İngiltere’nin Londra; Almanya’nın başkenti Berlin, Nürnberg, Hamburg, Leipzig ve Fransa’nın Marsilya kentlerinde alanlara çıkan Kürtler ve dostları, “HDP’yi kapattırmayacağız, faşizmi yıkacağız” mesajı verdi.

Avrupa’nın İngiltere, Almanya ve Fransa kentlerinde Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla  HDP’yi sahiplenme eylemleri coşkulu geçti.

LONDRA

Britanya Demokratik Güç Birliği’nin (DGB) çağrısıyla HDP’yi sahiplenme eylemleri kapsamında İngiltere’nin başkenti Londra’da, Manor House İstasyonu önünde bir miting düzenlendi. Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı eylemde, tutsak milletvekili ve siyasetçilerin fotoğrafları taşındı. Sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “HDP halktır, halk burada”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı eyleme, çevredekiler yoğun ilgi gösterdi.  

DGB adına ortak açıklamayı okuyan SKB aktivisti Helin Peköz, AKP-MHP faşist iktidarının halkların umudu HDP’yi kapatarak faşist rejimin ömrünü uzatmaya çalıştığına dikkat çekti.  

'FAŞİZMİ BİRLİKTE YENECEĞİZ'

Faşist iktidarın HDP ve muhaliflere yönelik işlediği suçları sıralayan Peköz, faşist ve yasaklama, katliam ve baskılarla toplumun rehin alınmaya çalışıldığının altını çizdi.  

HDP’ye oy veren vermeyen herkesi faşizme karşı demokrasinin sesini yükseltmek için HDP’yi sahiplenmeye çağıran Peköz, “HDP’yi sahiplenmek, özgürlüğü sahiplenmektir. HDP’yi kapattırmayacağız. Faşizmi birlikte yeneceğiz” diye kaydetti.  

Peköz’ün ardından HDP Eşbaşkanları’nın mitinge gönderdiği mesaj okundu.  

BAYDEMİR:  BU FİKRİYAT YOK EDİLEMEZ 

Mitinge katılarak bir konuşma yapan HDP eski Milletvekili Osman Baydemir de, zulümlerinin nedeninin yıkılacak olan iktidarlarının yakın olması olduğunu vurgulayarak, “Bu faşist rejimin uyguladığı bu zulümlerinin kurbanı olacağı gün yakındır. HDP fikriyatı baskıyla, zulümle, işkenceyle katliamla yok edilemez,  kapatılamaz; kapatılmayacak bir fikriyattır. Çünkü, Şeyh Saitler, Seyit Rızalar, Mazlum Doğanlara giden özgürlük davasının kökleridir, mirasıdır, bedelidir HDP’de. İnsanım diyen herkesin HDP’ye sahip çıkması gerekir. HDP özgürlüktür, demokrasidir, eşitliktir” diye kaydetti.  

 

Yapılan konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde Haringey’e doğru yürüyüşe geçti. Alkış, slogan ve zılgıtların çalındığı yürüyüş, KCC binası önünde sona erdi.  

BERLİN

Almanya'nın başkenti Berlin'de 'HDP Kapatılamaz' yürüyüşü coşkulu gerçekleşti
ADGB çağrısı ile Hermanplatz'da Kürdistan'lılar ve dostları bir araya geldi. Dayanışma yürüyüşüne KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, Die Linke Federal Milletvekili adayları Lucia Schnell, Pascal Meiser, Eyalet Milletvekili Adayı Ferhat Koçak, HDP eski milletvekilleri Kemal Aktaş, Sibel Yiğitalp Gazeteci Hayko Bağdat’ın yanı sıra ve birçok aktivist katılım sağladı.
Yürüyüş boyunca, “AKP-MHP faşist bloğunun kendi varlığını sürdürmek için muhalif merkezi ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bizler de her zaman HDP ile dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyoruz” açıklamaları yapıldı.
Yürüyüş, “HDP halktır, halk burada” sloganı ile son buldu.

NÜRNBERG

Almanya'nın Nürnberg kentinde Avrupa Demokratik Güç Birliği öncülüğünde, AKP-MHP faşizmine karşı “HDP’yi kapattırmayacağız, Faşizmi birlikte yeneceğiz” şiarıyla bir miting düzenlendi.
Lorenskirsche önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, HDP bayraklarıyla “HDP’nin kapatılmasına izin vermiyoruz", "Faşizme karşı hep birlikte" pankartları taşınırken sık sık  “Hepimiz HDP’liyiz” , “Faşist Erdoğan” sloganları atıldı.
Mitinge Nürnberg Demokratik Güç Birliği adına yapılan açıklamada AKP-MHP faşist iktidarının demokratik muhalefeti tamamen etkisiz hale getirmeyi hedeflediğini ançak Türkiye ve Kürdistan halklarının faşizme karşı direnişi ise  bastırılamayacağı vurgulandı.
Mitingde daha sonra ise eaki HDP milletvekili ve Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) eşbaşkanı Demir Çelik bir konuşma yaptı.

LEIPZIG
Türkiye’de HDP üzerindeki baskıları protesto etmek ve 10 aydır Almanya’nın Leipzig kentinde tutuklu olan ve “terorist” olmakla suçlanan antifaşist Lina ve için yapılan çağrı üzerine bugün binlerce kişi yürüdü.

Yürüyüş boyunca yapılan açıklamalarda; Kürt kurumlarının keyfi gerekçelerle Almanya’da kriminalize edildiği, Kürtlerin gülünç suçlamalarla ailelerinden koparılıp cezalandırıldıkları, PKK yasağının siyasi sakilerle sürdürüldüğü, Türk devletinin Kürt soykırımı yapmak istediği ve her parçada son teknoloji ile Kürtlere saldırdığı belirtildi. Birçok antifaşist grubun açıklamaları okunurken, “ Hepimiz Solcuyuz”, “Hoch die Internationale Solidaritat” sloganı ile saat 14’te Leipzig Johannis Platz’da başlayan yürüyüş, saat 18.00’de Conewitz’de son buldu.

HAMBURG

Hakında kapatılma davası açılan HDP  (Halkın Demokrasi Partisı) için Hamburgda dayanışma yürüyüşü düzenlendİ.

Hamburg’un en işlek semti olarak bilinen Altona semtinde yapılan yürüyüşe, Hamburg’daki Kürdistanlıların yanı Kiel, Stade ve çevre illerden gelen Kürdistanlılar katılım sağladı.

Türkiye cezaevlerinde rehin tutulan HDP’lilerin posterleri taşındığı yürüyüşte, HDP’nin milyonların iradesi olduğu belirtilirken, partinin sadece bir binadan ibaret olmadığı ve milyonların iradesini temsil ettiği belirtildi.

Yürüyüş esnasında sık sık ''HDP yanlız değildir'', “Yaşasın HDP”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Yürüyüş Hamburg’un Sternschanze semtinde düzenlenen mitingle sona erdi. 

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde, AKP-MHP faşizmine karşı “HDP’yi kapattırmayacağız, faşizmi birlikte yeneceğiz” sloganıyla yürüyüş yapıldı.
Eylemde “HDP’liyiz, her yerdeyiz” denilerek, HDP sahiplenildi.
Saat 17.00 de Canabiere meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Marsilya’nın işlek meydanı olan Vieux Port meydanına doğru yürüyüş gerçekleştirdiler.
Yürüyüşte, “HDP halktır, halk faşizme boyun eğmez”, “Hepimiz HDP’liyiz pankartları ve -arkadaşlarımıza özgürlük”, “HDP yalnız değildir”, “Halklar direniyor faşizme karşı”, “Halklara barış, faşizme savaş”, “Yaşasın halkların mücadelesi”, HDP’nin illegalleştirilmesine hayır” ve “Katil AKP-MHP” yazılı dövizler ile İzmir’de HDP il binasında vahşice katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafı taşındı.

“Katil Erdoğan”, “Faşist AKP-MHP sloganları atılarak meydana ulaşan kitle, devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ardından Fransızca bildiri ve HDP Eşbaşkanlarının Avrupa’da yapılan eylemler için gönderdikleri mesaj okundu.

Yürüyüş ve miting, sloganlarla sona erdi.