Avrupa’da gençlerden eylem-YENİLENDİ-II

Avusturya'nın başkenti Viyana, Paris’in Villier le Bel banliyösü ve Mantes la Jolie, Draguignan kenti ile İsveç’in başkenti Stockholm, Almanya’nın Stuttgart ve Bielefeld gençlerden tecride karşı eylem.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da JXK ve YXK aktivistleri her çarşamba saat 16-18 arası Stephansplatz'da bir aylık bir okuma etkinliği düzenledi.

Etkinliğin yapıldığı meydana "Abdullah Öcalan'a özgürlük, düşünceler hapsedilemez" yazılı pankart asıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kitapların okunduğu etkinlikte Abdullah Öcalan’ın kitaplarının bulunduğu bir stant da kuruldu. Bunun yanı sıra Abdullah Öcalan'a ait resimler de bir panoya asıldı.

Kürt Halk Önderi Öcalan’a uygulanan mutlak tecridi içeren bildirinin de dağıtıldığı okuma etkinliği, 1 ay boyunca her çarşamba saat 16-18 arası Stephansplatz'da devam edecek.

PARİS-VILLIER LE BEL

Fransa’nın başkenti Paris’in Villier le Bel banliyösünde de gençler düzenledikleri bir sivil itaatsizlik eylemi ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan hamleyi selamladı.

“Liberté pour Öcalan-Öcalan’a özgürlük” sloganları ile yolda sivil itaatsizlik eylemi düzenleyen gençler “Önderimiz özgür kalana kadar alanlarda olacağız ve eylemlerimizi sürdüreceğiz” mesajı verdi.

STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’da da “Özgürlüğü Sağlama Zamanı” hamlesi kapsamında Kürt gençleri kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.

Sergels Torg’da düzenlenen kitap okuma etkinliğine DKTM ve Amara Kadın Meclisi de destek verdi.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde ise bir stant ile “Özgürlüğü Sağlama Zamanı” hamlesi kapsamında eylem düzenlendi.

Meydana kurulan çadırda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve Almanca "Önderliğimizin özgürlüğünü sağlayana kadar bu zafer yürüyüşünü sürdüreceğiz" yazılı bir pankart ve Kürt Halk Önderi'nin bayraklarını astılar. Eylem boyunca stran ve govendlerle çevreden geçenlerin ilgisini çeken çadırı birçok Stuttgartlı ziyaret etti.

‘Bi Hev Re Serhildan’ hamlesi kapsamında düzenlenen çalışmada Almanca hazırlanmış çok sayıda bildiri de dağıtıldı.

Gençler 17 Ekim'de Mannheim'da düzenlenecek yürüyüşe çağrı yaparak eylemlerini sonlandırdı.

MANTES LA JOLİE

Fransa’nın Mantes la Jolie kentinde de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek ve fiziki özgürlüğünü hedefleyen TEKO-JIN ve TCŞ aktivisti gençler, bir eylem düzenledi.

“Bi Hev Re Serhildan” hamlesi kapsamında düzenlenen eylem akşam saatlerinde merkez tren istasyonunun karşısında yapıldı. Fransızca, “Türk devleti kırmızı çizgiyi aştı” yazılı pankart açarken, “Libérté pour Ocalan”, “Bijî Serok Apo” sloganlarını attı.

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın posterlerinin açıldığı eylemde konuşan TCŞ aktivisti, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kalkıp, fiziki özgürlük koşulları sağlanana kadar sürekli eylem halinde olacaklarını belirtti.

Eylem sloganlarla sona erdi.

BİELEFELD

Almanya’nın Bielefeld kentinde “Tecride, Faşizme, İşgale Son: Bi Hev Re Serhildan” şiarıyla düzenlenen eylemde TCŞ ve TEKO-JIN aktivisti gençler, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecrit politikasına dikkat çekmek için kalabalık bir caddede sessiz bir eylem gerçekleştirdi.

Gençlerin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdığı eylemde bildiri de dağıtıldı.

Eylemde Abdullah Öcalan’ın Demokratik Konfederalizm, Demokratik Ulus ve Kadın Özgürlüğü konularında yazdığı yazılardan oluşan broşürler de dağıtıldı.

DRAGUIGNAN

Fransa’nın Draguignan kentinde de “Tecride, Faşizme, İşgale Son: Bi Hevre Serhildan” şiarı ile eylem düzenlendi.

Kent merkezinde düzenlenen eylemde Fransızca, “Tecride, Faşizme, İşgale Son: Birlikte Serhildan” yazan bir pankart ile yürüyen gençler, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız”, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.

Bildirilerin de dağıtıldığı eylem Draguignan valiliğinin önünde düzenlenen bir miting ile sona erdi.