SKB: Katliamcılardan hesap sormak için Paris'e!

Sosyalist Kadınlar Birliği, "Katliamcılardan hesap sormak için 6 Ocak günü Paris’te buluşmaya çağırıyoruz" dedi.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "9 Ocak 2013'te AKP-MHP faşist iktidarının Fransa devleti ile kurduğu kirli pazarlıklar ve iş birliği sonucu, üç devrimci kadın, Sakine Cansız (Sara), Fidan Doğan (Rojbin) ve Leyla Şaylemez (Ronahî) Paris'in orta yerinde güpegündüz hain bir suikast ile katledildiler" denildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

"Fransız devletinin haberinin olduğu, AKP faşist şeflik rejiminin organize ettiği, MİT ve tetikçileriyle gerçekleştirdiği  katliamın hesabını soran bir hukuk ve adalet ortada yok. Bu hukuksuzluğun, adaletsizliğin sonucu  23 Aralık 2022'de yine Paris`te, Kürt halkının 3 evladı, Emine Kara (Evin Goyi), M.Şirin Aydın (Mir Perver) ve Abdurrahman Kızıl katledildiler. Yine AKP-MHP faşist diktatörlüğünün yönlendirdiği ırkçı bir tetikçi tarafından planlı bir biçimde infaz edildiler. İkinci katliam da  mücadeleci yiğit Kürt kadınlarına yönelik planlandı. Politik İslamcı faşist AKP-MHP iktidarı her biçimde Kürt kadınlarını ve halkını hedef aldı. On yıllardır Kurdistan'da Türkiye'de ilerici, devrimci, sosyalist ve Kürt kadınları katledildi. Deniz Poyraz'ın katledilmesi hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Katiller sırtları okşanarak gözaltına alınıp adeta ödül niteliğinde cezalar ile katliamları meşrulaştırıldı.

Sakine Cansız gibi  Kürt devrimcilerine  Diyarbakır cezaevinde işkenceci, katliamcı yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran`ın İzmir'de bir ilk okula adının verilmeye çalışılması tesadüfi değildir. Kamuoyundaki yoğun protestolar karşısında geri adım atmak zorunda kaldılar.

'KÜRT KADINININ ÖZGÜRLEŞMESİ HEDEF ALINDI'

9 Ocak katliam dava iddianamesinde Türk devletinin ve MİT'in bu katliamla ilgili bağı açıkça ortada, tutuklanan tek sanık olan Ömer Güney  mahkemeye çıkarılmasına günler kala ani ve şüpheli bir 'ölümle' ortadan kaldırıldı. Şimdi de 23 Aralık katliamının tetikçisi  aynı şekilde kriminalize edilmeye çalışılarak, örtbas çabası yürütülüyor. Ancak her ne kadar örtbas etmeye çalışsalar da bu katliamların faillerini tanıyoruz.

Paris şehitleri nesilden nesile bir temsiliyet ile kuşak kuşak büyütülen mücadelenin devamcısı oldular. Gerçekleşen katliamlar birbirine aktarılan özgürlük mücadelesinin sürekliliğine, adanmışlığınadır.

Kürt kadınlarının sınır tanımayan özgürleşme düzeyinedir. Kürt kadınları özgürlük mücadelesi içerisinde her düzeyde kadın temsiliyetini önemseyen ve güçlendiren politikaları ile kadınların özneleşmesini tüm erkek egemen gerici değer yargıları ve sömürgeciliğin kirli savaş politikalarına ve saldırılarına karşı büyütmüşlerdir ve büyütmeye devam etmektedirler! Kürt Ulusal Özgürlük Hareketini ve  Kurdistan Devrimini, ne kadar saldırsalar da, tasfiye edemeyeceklerdir!

'SALDIRILAR VE SİNDİRME POLİTİKALARI SÜRÜYOR'

Bugün benzer gerici, komplocu kontrgerilla organizasyonları ile katliamcı faşist şefliğin, Avrupa ülkelerinde yeni komplolar, siyasi cinayetler peşinde olduğunu ikinci Paris katliamı göstermiştir.  Türk sömürgeciliği mücadele eden devrimcilere, yurtseverlere kirli ortaklıklarla saldırarak, gözdağı vermeye, sindirmeye devam ediyor. Bu bağlamda Filistin halkıyla dayanışma içinde olan kadın hareketleri de baskı yaşıyor ve saldırıya uğruyorlar.

'HESAP SORMAK VE YENİ KATLİAMLARI ÖNLEMEK İÇİN PARİS'E...'

Ama nafile çabalar! Dün nasıl olduysa, bugün de katliam çetelerine, erkek egemen faşist saray rejimine karşı, kadınların, halklarımızın ve ezilenlerin birleşik mücadelesi ile karşı koyacağız. Paris katliamlarının öfkesiyle, kitlesel, birleşik sesimizi yükselteceğiz. Katliamın üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz, ölümsüzlerimizi unutturmayacağız. Paris katliamlarının gerçek faillerinin açıklanması, adaletin sağlanması ve Avrupa’da yaşanabilecek yeni siyasi katliamları önleyebilmek için, Avrupa'da yaşayan Türkiyeli ve Kurdistanlı tüm göçmen  kadınları 6 Ocak günü Paris’te buluşmaya çağırıyoruz!"