Güven'e Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterlerden destek

 Tecridin kaldırılması için süresiz dönüşümsüz açlık grevindeki DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterler yayımladıkları bildiriyle destek verdi. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürüğü talebiyle 64 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterlerden destek geldi. Parlamenterler yayımladıkları bildiride, Güven’in kötüleşen sağlık durumuna dikkat çekti. 

Gazete Karınca’nın haberine göre, Güven’in talebine değinilen bildiride, 11 Ekim 2016’dan bu yana Öcalan’ın sağlığı hakkında bilgi alınamadığı ve ne telefonla ne yüz yüze ne de elektronik posta yoluyla kimseyle görüştürülmediği belirtildi.

“Leyla Güven’in mesajını duyuyoruz” denilen bildiride, son olarak Ankara yönetimine, kendi yasalarını tanıyarak tutuklu milletvekili Güven’i derhal tahliye etmesi ve Öcalan ile birlikte diğer siyasi tutuklulara uygulanan tecridi sonlandırılması çağrısı yapıldı.

Bildiri, “Kürt sorununun tek çözümü barışçıl ve demokratik diyalogdur, tecrit ve hapsetmek değildir” diye son buldu. Bildiride imzası bulunan Avrupa Birleşik Solu/Kuzey Yeşiller (GUE/NGL) milletvekilleri ile Ortadoğulu siyasetçiler şöyle:

Martina Anderson (Sinn Féin-İrlanda), Lynn Boylan (Sinn Féin-İrlanda), Matt Carthy (Sinn Féin-İrlanda), Takis Hadjigeorgiou (AKEL-Kıbrıs), Kostadinka Kuneva (Syriza-Yunanistan), Liadh Ní Riada (Sinn Féin-İrlanda), Dimitris Papadimoulis (Syriza-Yunanistan), Paloma Lopez (IU-İspanya), Sabine Lösing (Die Linke-Almanya), Lidia Senra (Bağımsız-Galiçya), Neoklis Sylikiotis (AKEL-Kıbrıs), Ángella Vallina (IU-İspanya), Miguel Viegas (PCP-Portekiz), Raid Fahmi (Irak Komünist Partisi Genel Sekreteri), Aqel Taqz (Filistin Halk Partisi), Aida Touma (İsrail Komünist Partisi), Nizar Trabulsi (Suriye Komünist Partisi-Birleşik).