MÖP’ten işgale karşı durma çağrısı

Mezopotamya Özgürlük Partisi, Türk devletinin işgal saldırılarını kınayarak, ”Bize düşen bu işgalci zihniyette karşı durmak, birbirimizi güçlendirmektir” dedi.

TÜRK DEVLETİNİN İŞGAL SALDIRISINA TEPKİ

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) Türk devletinin Başûrê Kurdistan’a yönelik başlattığı yeni işgal saldırısına yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

“Türk devleti Osmanlı hayalleri ile bir türlü aklından çıkaramadığı Musul, Kerkûk ve Güney Mezopotamya’nın tümüne işgal saldırılarını hiç eksik etmedi”ği ifade edilen açıklamada, “Türk sömürgeci faşist devletin bu işgalci saldırılarını kınıyor, lanetliyoruz. İşgale karşı duran başta gerilla ve herkesi selamlıyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Türk sömürgeci devleti, 1915 Seyfo Soykırımı zihniyeti üzerinde kurulması nedeni ile, hep farklı uluslardan korkmuş, onlarla birlikte onurluca yaşamı reddetmiştir. Nasıl ki Osmanlı-İttihat Terakki ve Kemalist dönemde Hristiyan uluslarla eşit yaşamayı istememişse, bunu soykırım ile bitirememişse, devamında geriye kalan Kürt, Alevi ve Êzidî toplumuna, az nüfüsa sahip Asuri/Süryani/Keldani, Ermeni ve Rumlara da baskılarını eksik etmedi. Bunlara sosyalist, devrimci ve demokrat insanları da eklemeliyiz. O yüzden Türk devletine baktığımızda yüzde 99’u Müslüman, Sunni mezhep, az bir Hristiyan nüfus, yoğun nüfusa sahip Kürtleri, Alevileri de kabul etmemektedir.

Peki 21. yüzyılda bu zihniyetin yaşama imkanı olmalı mıydı? Olmaması gerekirken çıkarcı politikalar bu ahlaksız devlet zihniyetini bölgeye musallat ettiler. Türk devleti IŞİD vb. kesimlerle işgalci çirkinliğini Mezopotamya, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika’ya kadar yaymak istedi. Suriye ve Irak sahalarında karşılaştığı devrimci savaşla baş aşağı gitti, istediği ve düşlediği Osmanlı hayalleri bataklığa düştu. Bütün dünyaya rezil rüsva olmuş Türk devleti, rezilliğe doymadığı için 2015 ten bu yana Kürt işbirlikçi kesimlerle birlikte PKK gerillasına karşı ciddi bir savaş içinde olmuş, çok sert bir askeri direniş, taktik ve stratejisi ile karşılaştığında 2023 yılında yenilgiye uğramıştır. Gerilla, Kurdistan coğrafyasını işgale karşı savundu ve buna izin vermedi.

Türk devleti komplo ve fırsatlar üzerine kurulu pragmatik ve çirkef bir devlet. Bu çirkefliğe yandaş bulan Türk devleti, seçim yenilgisinden sonra 24 Nisan 1915 Seyfo/Soykırımın 109. yılında 22 Nisan’da Güney Kurdistan topraklarına bir işgal başlattı. Bu işgali destekleyen Irak devleti ve KDP’dir.  KDP 1992 yılından bu yana Türk işgalci devletinin PKK’ye karşı karargahı olmuştur.  

Bu işgal, PKK şahsında özgürlükte ısrar eden halklara yöneliktir. Türk devleti nasıl ki IŞİD eli ile kadim kültürel tarihleri soykırıma uğratıysa, şimdi de KDP eliyle halklara yönelik bir işgal saldırısına girişti. IŞİD ile yapamadığını, 74. Şengal Fermanı’na kapı açan ve seyreden KDP ile yapmaya çalışıyor. Bu durumdan dağlık alanlara yakın Asuri/Süryani/Keldani köyleri sürekli bombardıman altındadır ve bu durum halkımızın vatanından zorla koparılmasına neden olacak. Türk devleti var oldukça, KDP gericiliğini yanına aldıkça bölgede huzur bırakmaz.

MÖP olarak bize düşen, bu işgalci zihniyette karşı durmak, birbirimizi güçlendirmektir. Kamuoyuna, halkımıza çağrımız, Türk devlet ve yardakçısı KDP’nin işgaline karşı durmalarıdır. Türk işgaline karşı durmak, halkların onurlu birlikteliğini savunmaktır.”