Muhabirimiz Murat Kuseyri Stockholm’de anıldı

Stockholm’de bir araya gelen her kesimden insan, Murat Kuseyri ile anılarını ve duygularını paylaşarak, onun yeri doldurulamaz bir boşluk bıraktığını söyledi.

Beynindeki tümör nedeniyle 30 Eylül’de yaşamını yitiren devrimci gazeteci Murat Kuseyri, dostları tarafından İsveç’in başkenti Stockholm’da, Kürt Kültür  Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Anmada ailesi, meslektaşları, Kürt Toplum Merkezi çalışanları, Türkiye solundan isimler ve demokrasi mücadelesi veren birçok kesim hazır bulundu.

Anma, demokratik toplum için mücadele veren ve yaşamını yitiren bütün gazeteciler için bir dakikalık saygı duruşu ve sonrasında ajansımızın genel yayın koordinasyonu tarafından gönderilen mesajla başladı.

Ardından Murat Kuseyri’nin eşi Zeliha Kuseyri söz aldı. Zeliha Kuseyri, “Murat’ın fotoğraf makinesi ve kalemi ile bu kadar insanın kalbini kazanıp, onun hatırı için bu kadar insanın bir araya gelmesi, benim için büyük bir anlam ifade ediyor. Herkese yardım etti, asla şan şöhret peşinde olmadı Murat. Siz de onunla yaşadınız ve gördünüz. Birçok kez tehdit edildi ama buna rağmen ANF’ye muhabirlik yapmaya devam etti” sözleriyle duygularını paylaştı.

Anmada, slayt gösterisi sunuldu. Daha sonra Kuseyri ile birlikte çalışmalar yapan gazeteci ve siyasetçi Kurdo Baksi söz aldı.

YERİ DOLDURULMAZ BİR BOŞLUK BIRAKTI

Murat Kuseyri’nin kaybının yeri doldurulamaz bir boşluk bıraktığını ifade eden Baksi, onunla geçen yıllarını anlattı ve şunları belirtti: “Benim için önemli olan, onun gerçek gazetecilik kimliği, devrimciliği ve hakikatin peşinde koşan yanlarıydı. Beraber bir sürü çalışma yürüttük. Onun azmi sayesinde Erdoğan’ın ve Türk devletinin bir sürü kirli oyunlarını ortaya çıkardık. Herkes gördü. Murat enternasyonalistti; dünyanın her yerinde kendi halkları için demokrasi mücadelesi veren her kesimin yanındaydı. İnsanların yan yana gelmesini çok severdi. Bir gazeteciyi kaybetmek çok ağır ama o bundan da öte abimdi.”

KADIN HAREKETİNE İNANCI BÜYÜKTÜ

Amara Kürt Kadın Meclisi adına Ayşe Göktepe de söz alarak, Kuseyri’nin kadın hareketine inancının büyük olduğunu, bu anlamda kendileri için de büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. Göktepe, “Kadın hareketi olarak yaptığımız bütün çalışmalarda, eylemlerde gözümüz hep Murat’ı arardı. Bazen kıyamazdık çağırmaya ama o kızardı, bana haber verin, gelir, çalışmalarınızı yansıtırım, derdi. Çok değerli bir insan ve emeği ile tanınan bir arkadaşımızdı” dedi.

BÜTÜN PARASINI İHTİYACI OLANA GÖNDERİRDİ

Saniye Akdağ da, “Murat asla bir mağazadan yeni ve pahalı elbiseler almazdı. Bütün parasını Türkiye’de demokrasi mücadelesi uğruna hapiste olanlara ve okuyan ya da yardıma muhtaç olan gençlere gönderirdi.  Kadınlara ve çocuklara sahip çıkardı. Söylediği her şeyi hayatına sindirmiş bir insandı” diye anlattı.  

İsveç Parlamentosu bağımsız vekili Amineh Kakabaveh ise “Devrimci bir yoldaşımızı, çok iyi bir gazetecimizi kaybettik” diyerek, Kuseyri’nin hapistekiler için, kadın hakları için, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için, Demirtaş için her zaman alanlarda olduğunu ifade etti. Kakabaveh, hatta parlamentoda halkların sesi olmaları için kendilerini teşvik eden, duyarlı bir insan olduğunu da ekledi.

‘SOKAĞIN SESİNİ BİZE, BİZİM SESİMİZİ SOKAĞA AKTARIRDI’

Aslen Şilili olan İsveç Sol Parti Milletvekili Lorena Delgado Varas da duygularını şöyle paylaştı: “Onun en hoşuma giden özelliği, bazen parlamentoda bazen de halk içinde sokaklarda olmasıydı. Sokaktaki sesi bize, bizim sesimizi de sokaklara aktarırdı. Şili halkı hakkında birçok kez röportaj yaptı. Ülkemizdeki direnişe çok ilgi duyardı. İsveç’te Murat gibi gazetecilere çok ihtiyacımız var.”

Anmada, Kuseyri’nin manevi kızı Nergiz Yıldız, Aleviler Federasyonu Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, Kuseyri ile çalışmalar yürüten Salih İmzacı, Mirhem Yiğit, Karwan Sait, Aleviler Derneği üyesi Ali Çağan, Sanatçı Kemal Görgü ve yazar Hesene Alee de söz alarak duygularını aktardı.