Napoli’de miting: Halklar Abdullah Öcalan'ı özgürleştirir

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Özgürlük Gemisi eylemcileriyle birlikte Napoli Valiliği önünde bir miting yapıldı.

Atina’dan 9 Kasım’da hareket eden 40 dolayındaki aktivist, Napoli limanına ulaştıktan sonra, yüzlerce kişilik bir kitle tarafından karşılanarak Valilik binasına doğru yürüyüşe geçti. Tarihi kent merkezinde yapılan yürüyüş boyunca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çeken bildiriler okundu, konuşmalar yapıldı ve özgürlüğü talep edildi.
Valilik binası önünde yapılan mitingde Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi eylemcileri adına konuşan Nursel Aydoğan, “Bugün dostlarımızın arasındayız, yoldaşlarımızın arasındayız” dedi.
Aydoğan, "Özgürlük insanlık tarihinin kaybolmayan tek değeridir. Bunun için çok büyük bedeller ödenmiştir. Uluslararası bir komplo ile İmralı’da tutsak edilen Öcalan da Kürt halkının özgürlüğü için bedel ödemektedir” diye ekledi.


'İMRALI İŞKENCE SİSTEMİNİ KABULLENMEYECEĞİZ'


Aydoğan, “Sayın Öcalan, Kürt halkının özgürlüğü için bir halk önderi ve bir devrimci olarak dünya halklarının özgürlük ve insanlık mücadelesinde çoktan yerini almıştır bile” vurgusunda bulundu.
“Artık 23 yıllık İmralı işkence sisteminde yaşaması bizler için kabul edilemez” diyen Aydoğan, şöyle devam etti:
“Bunun ne uluslararası hukukta ne Türkiye’nin iç hukukunda ne de insancıl hukukta yeri yoktur. Ağırlaştırılmış mutlak tecrit, insani, hukuki ve vicdani değildir.
(…) 12 Kasım’da, bugün İtalya’ya gelmemiz tesadüf değildir. Sayın Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile Yunanistan’a, oradan Moskova’ya, oradan da İtalya’ya geldiği gündür.
Gerçek ittifakımız devletler değil, halklardır.
Halkların dayanışması büyüdükçe, sayın Öcalan’ın özgürlüğüne giden yol da mutlaka açılacaktır (…) Sayın Öcalan artık hapsedilemez, artık tecrit edilemez. Türkiye’de Kürt sorunu, Sayın Öcalan özgür olmadan asla çözülemez."
Akşam saatlerinde bir panel ve konser düzenlenecek.