Stuttgart’ta miting havasında dernek açılışı

Almanya’nın Stuttgart kentinde birçok kurum temsilcisinin yanı sıra bini aşkın kişinin katılımı ile yeni DKTM açılışı yapıldı.

KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, KON-MED Eşbaşkanı Ruken Akça, Siyasetçi Nursel Aydoğan, HDP Almanya Sözcüsü  Faysal Sarıyıldız, YJK-E, PYD, Die Linke, Filistin Komitesi ile LILO (antifaşist) temsilcileri birer konuşma yaparken, birçok kurum temsilcisi ile Türkiye sol örgütlerinden Partizan, MLKP, DIDF, GIK-DER, Alınteri Basin Emekçileri açılışa katılarak yazılı mesaj sundu.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) açılışı için bini aşkın kişi DKTM bahçesinde bir araya gelerek saygı duruşunda bulundu. Açılış kurdelesi, kitlenin “Şehîd namirin”, “Bijî Serok Apo” ve “Jin Jiyan Azadî” sloganları eşliğinde Stuttgart Şehit Aileleri tarafından kesildi.

Katılımcılar DKTM salonuna sığmayınca yüzlercesi dışarıda dinlemek zorunda kaldı.

Açılış konuşmasını DKTM Eşbaşkanları Mesut Dağhan ile Pervin Şen yaptı. Eşbaşkanlar, “Stuttgart’ta yaşayan değerli halkımız ve emektar dostlarımız ile birlikte bugün büyük bir moral ve coşkuyla derneğimizin açılışını yapıyoruz. Halkımıza layık olabilmek sosyal, siyasal ve kültürel sorunlarımız başta olmak üzere sizlerin de desteği ile bu dernek ortamında cevap olmak için elimizde geleni yapacağız. Bu temelde derneğimizi tüm Şehit Ailelerimize ve halkımıza kutluyoruz” dedi.

Türk devleti ve KDP’nin Kürtlere yönelik saldırılarına dikkat çeken KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt ise şunları vurguladı: “Faşist Türk devleti ve ihanet çizgisinin temsilcisi KDP- Barzani Ailesi, Kürt halkının  kazanımlarını yok etmek için her yerde saldırılar düzenlediği bir dönemde Stuttgart bölgesi olarak böyle bir kuruma sahip olmayı büyük bir cevap olarak görüyoruz. Yüzlerce insan ve onlarca dostları ile bir araya gelerek, bugün derneğimizin açılışında attıkları sloganlarla faşizme karşı asla ve asla geri adım atmayacakları mesajını verdiler. Burada bulunan halkımızın bir diğer mesajı ise, Önder Apo üzerindeki tecridi artık kabul etmeyecekleri oldu.“

KON-MED Eşbaşkanı Ruken Akça ise kurumlaşmanın önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Diasporada yaşayan halk olarak, diğer halklar gibi yasalar çerçevesinde, bulunduğumuz her yerde kurumlaşmak hakkımızdır. Ülkemizin dört parçası saldırı altındadır. Bu saldırılara karşı durmak Kurdistan’ın her yerinde özgürlük mücadelesi veren halkımız ve gerillalarımızın mücadelesini sahiplenmek hakkımızdır. Faşist Türk devletinin kirli savaşından kaçarak Stuttgart’a yerleşmek zorunda kalan siz halkımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak görevimizdir. Bu temelde derneğinizi kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Siyasetçi Nursel Aydoğan, AKP-MHP faşist iktidarının Kürtlere yönelik kirli politikalarına dikkat çektikten sonra “Bugün bu coşku ve katılım gösteriyor ki, kazanacak olan Kürtlerdir” dedi.

 HDP Almanya Sözcüsü Faysal Sarıyıldız, Stuttgart’ta yaşayan Kürt halkı ve dostlarının büyük emek sahibi olduklarını belirterek, yaptıkları eylemlerle tarihe damgasını vurduklarını kaydetti. Sarıyıldız, “Kendinize layık bir katılım gösterdiğiniz derneğin açılışına baktığımda da emek ve çabanızın boşa gitmediğini görüyorum” ifadelerini kullandı.

Açılışta söz alan Die Linke (Sol Parti ) Baden-Württemburg Eyalet Temsilcisi, Filistin Komitesi Temsilcisi, LILO (Antifasist ) grup temsilcisi de Alman devletinin Kürtlere yönelik kriminalizasyon politikalarını dile getirerek, “129b maddesine karşı mücadele etmek hepimizin görevidir” dedi. Konuşmacılar ayrıca Kürt halkının mücadelesiyle dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti.

Konuşmalar ve okunan mesajlar ardından ise Hozan Ali Baran, Hozan Simar, Hozan Bermal Cem, Hozan Zeynep Enhas, Sedat û Bawer, Garip Nurhak Rever Davran ve Çocuk Korosu müziklerini seslendirdi. Kitle müzik eşliğinde halay çekerek derneğin açılışını kutladı.